Czytasz dzięki

Podatek od cukru przyblokowany

opublikowano: 23-07-2020, 12:31

Ustawa antycovidowa wprowadzająca 1 stycznia 2021 r. podatek od napojów słodzonych i małpek wódki ...za burtą. Jednak wojna o nią jeszcze trwa.

W czwartek na sejmowej komisji zdrowia duży sukces odnieśli posłowie opozycji. Mianowicie wygrali 19:17 głosowanie nad poprawką Koalicji Obywatelskiej (KO) o odrzucenie w całości rządowego projektu ustawy antycovidowej. Decyzja ta oznacza, że odrzucony został również przepis wprowadzający w życie 1 stycznia 2021 r. dwie nowe daniny: tzw. podatek od napojów słodzonych oraz podatek od tzw. małpek wódki (butelki do 200 ml pojemności).

- Nasza poprawka uzyskała większość głosów. Opowiedziało się za nią także dwoje posłów PiS. Widać że wygrywa zdrowy rozsądek. Mamy nadzieję że decyzja komisji zostanie utrzymana podczas głosowania na plenarnym posiedzeniu Sejmu – mówi Monika Wielichowska, posłanka KO.

Opozycji zależy na odrzuceniu całego projektu dlatego, że przewiduje on  rekompensatę od rządu dla Poczty Polskiej kosztów poniesionych przez nią na wydrukowanie i skompletowanie pakietów wyborczych na potrzeby nieprzeprowadzonych w maju korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Chodzi o około 70 mln zł.

Natomiast przepis o wprowadzeniu od przyszłego roku nowych podatków trafił do projektu wczoraj, za sprawą poprawki posłów PiS.

To o tyle zaskakujące, że ta poprawka dotyczy ustawy której nie ma. Nowe daniny od 1 lipca 2020 r. miała wprowadzić ustawa o prozdrowotnych wyborach konsumentów. Szkopuł w tym, że w połowie kwietnia na skutek prośby premiera Sejm zrezygnował z rozpatrzenia uchwały Senatu o odrzuceniu tej ustawy w całości. W efekcie zawisła ona w próżni prawnej.

W środę niespodziewanie posłowie PiS przyjęli poprawkę o nowym terminie wejścia w życie ustawy nad którą parlament nie zakończył prac i nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Eksperci stwierdzili, że zaistniała sytuacja jest absurdalna i potęguje chaos prawny.

Wygrana opozycji w dzisiejszym głosowaniu w komisji zdrowia jeszcze niczego nie przesądza. Posłowie PiS mogą przegłosować dalsze procedowanie projektu i w efekcie jego uchwalenie, razem z regulacją dotyczącą nowych podatków.

Przeciwko nowym daninom wczesną wiosną protestowała Rada Przedsiębiorczości. Zainteresowane branże alarmowały, że nowe obciążenia doprowadzą do ich zapaści.

Polska Federacja Producentów Żywności zareagowała także dzisiaj: „Podatek cukrowy, którego wielkość jest drastycznie wysoka w porównaniu do siły nabywczej polskiego konsumenta, wprowadzany w takich warunkach i na zasadach jakie są zapisane w projekcie ustawy, będzie oznaczał nieuniknione bankructwa wielu przedsiębiorstw i utratę około 40 tys. miejsc pracy w całym łańcuchu zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji napojów w Polsce. Wprowadzenie go już od 1 stycznia 2021 r. tylko ten problem spotęguje, co stanowi zaprzeczenie strategii rządu dotyczącej walki z gospodarczymi skutkami pandemii”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane