Podatek od opakowań coraz bliżej

AR
opublikowano: 26-06-2019, 14:46

Miasta i firmy apelują o zaostrzenie przepisów dotyczących mechanizmu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Szacują, że może on zasilać budżet państwa kwotą 1-1,5 mld zł rocznie.

– Szczegóły modyfikacji systemu rozszerzonej odpowiedzialności producent (ROP) w Polsce zostaną przedstawione wraz z projektem transponującym tzw. pakiet odpadowy – poinformował niedawno Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby CC0

ROP to mechanizm, który obciąża producentów specjalnym podatkiem od produkcji nieekologicznych opakowań. Taki mechanizm funkcjonuje już w Polsce, ale w ograniczonym zakresie. 

– To m.in. odpowiedzialność finansowa przedsiębiorcy za selektywne zbieranie, transport i przetwarzanie odpadów opakowaniowych, możliwość zróżnicowania wkładów ponoszonych przez producentów, wyznaczenie niezależnego organu nadzoru rynku, a także prowadzenie regularnego dialogu z podmiotami zaangażowanymi w system – wylicza Henryk Kowalczyk.

Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), znowelizowanie systemu ROP w Polsce mogłoby zapewnić około 30-40 proc. udziałów producentów opakowań w kosztach gospodarki odpadami komunalnymi, za którą w polskim systemie prawnym odpowiadają samorządy. Dzisiaj finansowana jest ona głównie z tzw. podatku śmieciowego, czyli opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów, płaconych gminom przez mieszkańców. 

– Trudno znaleźć na świecie państwo, które poradziło sobie z problemem zagospodarowania plastiku bez wdrożenia tego mechanizmu – mówi o ROP Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Samorządowców wspierają też organizacje branżowe. 

– W wielu gminach segregacja na pięć frakcji zbiegła się z trzykrotnym wzrostem opłat za wywóz odpadów. Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego na ten moment karą za prawidłowe sortowanie jest podwyżka. Cały odbiór posortowanych odpadów powinien obciążać producentów opakowań, a nie mieszkańców – uważa Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zdaniem KIG dzięki wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących ROP, mieszkańcy mogliby uniknąć znaczących podwyżek opłat za odpady.

"Przy obecnie funkcjonującym systemie nie ma na to szans, ponieważ wpływy z ROP to raptem 40 mln zł rocznie. Przy realnie działającym systemie ROP rocznie mogłyby one wynieść nawet 1-1,5 mld zł” - szacuje KIG. 

Unijna dyrektywa dot. plastiku zacznie obowiązywać za dwa lata, ale niektóre władze regionalne i lokalne już działają - informuje "Portal Samorządowy". Samorząd włoskiego region Toskania uchwalił dzisiaj nowe prawo, które wprowadzi zakaz używania artykułów plastikowych na plażach, w lokalach gastronomicznych i podczas masowych imprez. W Polsce uchwały zakazujące używania plastiku w urzędach przygotowują gminy zrzeszone w Górnośląski Związku Metropolitarnym, Warszawa i Ostrołęka. 

Z danych Forum Gospodarki Odpadami wynika, że w 2017 r. w Polsce zużyto około 3,5 mln ton tworzyw sztucznych, czyli aż o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Na krajowy rynek wprowadzono około 1-1,1 mln ton opakowań produktowych.

– W zakresie opakowań od kilku lat obserwujemy systematyczny i znaczny wzrost ilości wprowadzanych na rynek. Prognozy na najbliższe lata przewidują dalszy wzrost, w roku 2022 do 1,2-1,3 mln ton – informuje Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy