Podatek od zysków z akcji - rozwiewamy wątpliwości

pb.pl
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

To już ostatni dzwonek, aby rozliczyć się z podatku giełdowego z 2007r. Pomaga nam w tym Robert Morawski, ekspert podatkowy z CDM Pekao.

To już ostatni dzwonek, aby rozliczyć się z podatku giełdowego z 2007r. Pomaga nam w tym Robert Morawski, ekspert podatkowy z CDM Pekao.

Rozliczenie z podatku giełdowego nie jest proste. Świadczą o tym pytania, którymi zasypali nas czytelnicy „PB” i portalu pb.pl. Oto niektóre z nich.

Czy można obniżyć dochód ze sprzedaży akcji stratą z funduszy inwestycyjnych i tym samym zapłacić niższy podatek? [Robert]

Robert Morawski: Dochody z funduszy inwestycyjnych są opodatkowane tym samym rodzajem podatku, co dochody z dywidend i buy-backu. Nie ma więc możliwości rozliczenia tych dochodów z dochodami opodatkowanymi podatkiem liniowym.

Czy jeżeli poniosłem stratę przy inwestowaniu, to muszę składać jakikolwiek PIT? Czy może wystarczy to, co przesyła do urzędu skarbowego dom maklerski? [Radek]

Podatnik ma obowiązek złożenia zeznania, jeśli uzyskał przychód. Strata jest zaś wynikiem poniesienia przez niego kosztów podatkowych wyższych niż ten przychód (w sytuacji odwrotnej podatnik osiąga dochód). Zeznanie PIT-38 należy złożyć, a w przyszłych latach może ono być podstawą do pomniejszenia podstawy opodatkowania (rozliczenia wykazanej w 2007 r. straty), co jest bardzo korzystne.

Mam problem z urzędem skarbowym. Kwestionuje moje zwiększenie kosztów uzyskania przychodu (w PIT-38) o wydatki poniesione z tytułu prowizji i odsetek od kredytu na zakup akcji. US twierdzi, że mogę odliczyć prowizję tylko od części wykorzystanego kredytu. Przekazałam pracownikom urzędu szereg dowodów zmian podobnych decyzji z izb skarbowych w różnych częściach kraju, łącznie z Warszawą, a nawet wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, orzekające słuszność podatnika traktującego odpis prowizji kredytowych w całości. Czy można liczyć w tym kraju na jednolitą interpretację tego przepisu? [Barbara]

Opór urzędniczy w pani indywidualnej sprawie, przy wykorzystaniu jako argumentu utrwalającej się linii orzecznictwa sądowego oraz korzystnych decyzji wybranych izb skarbowych, które umożliwiają odliczenie kosztów całego kredytu (jeśli posłużył on do złożenia zlecenia na zakup akcji, a zlecenie to zostało zredukowane), można złamać przez wejście na drogę postępowania administracyjnego (np. wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku). Niestety, polska praktyka jest taka, co widać po wprowadzeniu tzw. wiążących interpretacji podatkowych, że najpierw organy podatkowe starają się interpretować przepisy na korzyść fiskusa, a dopiero po kilku latach, poprzez indywidualne wnioski i skargi do sądów, podatnicy wpływają pozytywnie na jednolitą interpretację. Wynika to z tego, że przepisy dotyczące m.in. podatku giełdowego są wyjątkowo wieloznaczne i trudne do analizowania, nawet dla specjalisty.

Czy można mieć pewność, że biura maklerskie wliczają do kosztów uzyskania przychodu kupione na giełdzie prawo poboru i zapłaconą cenę emisyjną przy nowej emisji? [Janek]

Koszt nabycia prawa poboru jest kosztem nabycia akcji, jeśli prawo poboru zostało przez nas wykorzystane do nabycia nowej emisji. Dom maklerski powinien w takiej sytuacji doliczyć koszt nabycia prawa poboru do kosztu nabycia akcji, jednak trudno powiedzieć, czy wszystkie domy maklerskie stosują tę zasadę.

 

W 2007 kupowałem i sprzedawałem na giełdzie akcje NFI. Czy mogę zmniejszyć przychód w PIT-38 o połowę jednomiesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2007 r.

Zgodnie z przepisami, zwolnienie dotyczy kwoty dochodu, a nie przychodu. Oznacza to, że zanim wypełnimy zeznanie podatkowe, musimy ustalić, jaki dochód z tytułu odpłatnego zbycia osiągnęliśmy na akcjach NFI. Aby to uczynić, należy od przychodów ze sprzedaży akcji NFI odjąć koszty nabycia tych akcji. Jeśli jest on mniejszy od kwoty 1345,52 zł, to cały dochód podlega zwolnieniu, więc odpowiadające mu koszty i przychody odejmujemy od kwot przychodów i kosztów wykazanych w informacji PIT-8C. Jeśli dochód jest wyższy od kwoty zwolnienia, możemy odjąć od przychodów i kosztów z PIT-8C wartości składające się na kwotę zwolnienia, z poszczególnych transakcji. Może to być skomplikowane, jeśli mamy wiele transakcji i musimy zastosować zasadę FIFO. Najważniejsze, abyśmy dochodu w zeznaniu nie obniżyli bardziej, niż pozwala nam na to ulga.

 

Mam duży problem z zapłaceniem podatku. W 2007 r. faktycznie miałem zyski. Niestety, pieniędzy nie wycofywałem, ale je refinansowałem. W tym roku portfel zmniejszył mi się o 50 proc. i nie mam pieniędzy na podatek. Ponieważ rachunek mam obciążony kredytem, kiedy sprzedam akcje, bank zacznie wymagać spłaty kredytu i wtedy pewnie zostanę wyeliminowany z rynku. Co się stanie, jeśli zapłacę ten podatek z opóźnieniem? Niestety, urzędnicy nie rozumieją mojego problemu. Czy może rozliczyć straty z roku 2008 w tym zeznaniu podatkowym? [Marcin]

Na ostatnie pytanie muszę od razu udzielić odpowiedzi negatywnej. Ustawodawca przewidział możliwość rozliczania straty z dochodami, które występują w latach następnych, nie dał niestety możliwości uchylenia się od podatku, jeśli po roku „tłustym” mamy lata podatkowo „chude”.

Sytuacja podatnika, który nie ma środków na zapłacenie podatku tylko dlatego że obawia się „wyeliminowania z rynku”, jest bardzo trudna. Nawet jeśli rozpatrywać pana możliwości umorzenia części podatku lub rozłożenia na raty, co jest możliwe na podstawie przepisów ordynacji podatkowej, to trudno wobec takich argumentów, jakie pan przytoczył, uznać ewentualny wniosek do urzędu skarbowego za uzasadniony. Najważniejsze jest zeznanie podatkowe z 2007 r. Tu nie można się opóźnić, bo powoduje to nawet sankcje karno-skarbowe. Podatek można oczywiście zapłacić później, ale po doliczeniu należnych fiskusowi odsetek za zwłokę.

W roku 2007 prowadziłem działalność gospodarczą, która przyniosła dochód. Poniosłem też stratę na giełdzie. Co mogę odliczyć od podatku z tej straty? [marcin1711]

Dochodów z działalności gospodarczej nie możemy łączyć z dochodami opodatkowanymi na podstawie art. 30b ani rozliczać dochodów i strat z obu tych źródeł. Możliwości takie daje rozszerzenie działalności gospodarczej o działalność inwestycyjną i prowadzenie rachunku papierów wartościowych jako przedsiębiorca. Pamiętajmy jednak, że wtedy nie dostaniemy informacji PIT-8C i sami będziemy musieli prowadzić buchalterię niezbędną np. do prawidłowego stosowania zasady FIFO.

Czy można wliczyć w straty w 2007 roku koszt zakupu akcji wycofanego z giełdy Elektrimu? [Janusz]

Dopóki spółka akcyjna nie zostanie zlikwidowana, dopóty można dokonywać transakcji na jej akcjach. Dopóki nie sprzedamy akcji spółki, choćby za symboliczny grosz, nie możemy zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na nabycie tych akcji. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest więc negatywna, jeśli nie sprzedał pan akcji. Wycofanie się z giełdy jest więc bez znaczenia.

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu