Podatki dla pożyczalskich

AS
opublikowano: 24-01-2007, 00:00

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników nie są już zwolnione z podatku.

Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników nie są już zwolnione z podatku.

Fiskus z jednej kieszeni potrafi zabrać, ale z drugiej również dać. Takie są skutki ostatnich zmian w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od 1 stycznia zniknęło zwolnienie od PCC dla pożyczek przeznaczonych na działalność gospodarczą, oraz dla pożyczek udzielanych spółkom kapitałowym przez ich wspólników.

— Z tego zwolnienia można było korzystać po udokumentowaniu, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie wydatków związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy — wyjaśnia Agnieszka Siwy z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Na pocieszenie wprowadzono zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych dla pożyczek udzielanych w formie pieniężnej na podstawie umowy, gdy jej stronami są małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczymowie i macochy.

— Przy tym zwolnieniu nieważny jest cel przyznania pożyczki, a więc należałoby uznać, że może ona zostać wykorzystana na prowadzenie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej — dodaje Agnieszka Siwy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu