Podatki od zwróconych składek ZUS

DI, PAP
opublikowano: 09-09-2013, 00:00

Od zwróconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek trzeba zapłacić podatek

Od zwróconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych składek trzeba zapłacić podatek — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Wyrok dotyczy menedżera jednej ze spółek, który w latach od 2000 do 2007 r. dostawał oddzielnie wynagrodzenie za pracę, a oddzielnie — za udział w zarządzie tej spółki. Firma odprowadzała składki do ZUS od całości, dopiero w 2009 r. zorientowała się, że nie powinna była potrącać składek od wynagrodzenia za udział w zarządzie. ZUS oddał mężczyźnie prawie 168 tys.

zł nienależnie wpłaconych składek. Wcześniej firma potrącała zapłacone składki zdrowotne od zaliczki na podatek dochodowy i dlatego teraz, po zwróceniu ich przez ZUS, mężczyzna musiał dopłacić brakującą część zaliczki. Był jednak przekonany, że dopłaci ją tylko za lata 2003-07, bo za wcześniejsze trzy lata podatek już się przedawnił. NSA uznał, że trzeba go zapłacić, gdy ZUS zwróci składki, i nie można wiązać tego obowiązku z poszczególnymi latami, w których składki zostały nienależnie wpłacone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Podatki od zwróconych składek ZUS