Podatki wciąż kuleją

PIOTR ROGOWIECKI, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych
opublikowano: 30-10-2014, 00:00

W rankingu Doing Business nasz kraj awansu je i trzeba to docenić.

Pozycja państwa jest jego wizytówką, braną pod uwagę przez inwestorów przy podejmowaniu decyzji lokalizacyjnych. Nierozwiązane pozostają jednak kluczowe problemy hamujące przedsiębiorczość. Otwieramy czwartą dziesiątkę, a nasz potencjał rozwojowy zostałby uwolniony, gdybyśmy byli w drugiej.

Drogą przez mękę wciąż pozostaje płacenie podatków.

Zajmuje mnóstwo czasu, ale nawet długie godziny poświęcone na wyliczenie należności nie dają pewności, że postąpiliśmy właściwie. Prawo podatkowe jest tak nieczytelne i skomplikowane, że nawet przy najwyższej staranności nie można spać spokojnie w kontekście zobowiązań wobec fiskusa. W raportach Doing Business kwestia podatków w Polsce przewija się od lat. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatnie zapowiedzi rządowe zostaną spełnione. Drugim obszarem, w którym nie widać poprawy, są procedury budowlane. W Polsce inwestowanie to wciąż strata czasu, nerwów i pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR ROGOWIECKI, dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych

Polecane