Czytasz dzięki

Podatkowe eldorado z UE w tle

Jarosław Królak
opublikowano: 08-03-2011, 00:00

Firmy, które spłacają pożyczki unijnym spółkom, zapłacą fiskusowi "preferencyjną" stawkę.

Eksperci znaleźli poważny błąd w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

Firmy, które spłacają pożyczki unijnym spółkom, zapłacą fiskusowi "preferencyjną" stawkę.

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców i złą dla budżetu. Nowy zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) to prezent dla spółek finansowanych przez firmy z innych państw UE.

— Do końca 2010 r. preferencyjne opodatkowanie odsetek od pożyczek i należności licencyjnych dotyczyło tylko spółek powiązanych kapitałowo. Na skutek błędu w przepisach od 1 stycznia 2011 r. stosowanie niskiej stawki rozszerzono na wszystkie firmy z UE. Oznacza to, że od wszystkich takich transakcji polski fiskus pobierze nie 10 proc. ale tylko 5 proc. podatku — twierdzi Paweł Toński, partner w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand.

"Lub" zamiast "i"

Stawka tzw. podatku u źródła przy wypłatach odsetek z Polski za granicę generalnie wynosi 20 proc. Jednak dzięki umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania wynosi z reguły 10 proc. Jeszcze większe przywileje przewiduje dyrektywa unijna. Pozwala na stosowanie niskiej, 5-procentowej stawki przy transferach pożyczkowych w ramach grup kapitałowych, czyli gdy np. unijna spółka matka udziela pożyczki polskiej spółce córce, w której ma co najmniej 25 proc. udziałów. Podatek obciąża zagranicznego pożyczkodawcę, ale do naszego fiskusa wpłaca go pożyczkobiorca.

— Inwestycje zagraniczne w Polsce bardzo często finansowane są długiem, czyli udzielaniem pożyczek przez spółki z grupy. To najbardziej elastyczne i korzystne podatkowo rozwiązanie — mówi Paweł Toński.

Jednak 1 stycznia 2011 r. wprowadzono zmiany w ustawie o CIT.

— W art. 21 ust. 3 pkt 3 popełniono błąd. Zamiast litery "i" wstawiono wyraz "lub". To powoduje, że znika zawężenie podatkowej preferencji tylko do pożyczek w ramach grup kapitałowych. Nie trzeba już spełniać wymogu posiadania udziałów i każda spółka kapitałowa z UE może korzystać z 5-procentowej stawki — wyjaśnia Paweł Toński.

Oto przykład. Firma z Luksemburga pożycza 100 mln zł spółce z Warszawy. Rynkowe odsetki wynoszą np. 8 mln zł. 5-procentowy podatek od nich wyniesie 0,4 mln zł. Przy 10-procentowym podatku fiskus dostałby dwa razy więcej. Analogiczna sytuacja dotyczy opodatkowania należności licencyjnych.

Co na to Ministerstwo Finansów? Twierdzi, że do skorzystania z niższej stawki nadal konieczne jest istnienie powiązań kapitałowych między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.

— Spodziewaliśmy się takiej linii obrony Ministerstwa Finansów. Jednak intencja resortu nie może być ważniejsza niż literalna wykładnia przepisów — mówi ekspert z Accreo Taxand.

Złamane prawo UE

Jacek Pyssa, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych, potwierdza, że w ustawie jest błąd.

— To jest bubel podatkowy. W dodatku regulacja jest sprzeczna z prawem wspólnotowym. Nie musi już istnieć odpowiednie powiązanie kapitałowe między spółkami, aby zastosować 5 proc. stawkę podatku — mówi Jacek Pyssa.

Renata Dłuska, partner w MDDP Doradztwo Podatkowe, apeluje o naprawę regulacji.

— Redakcja przepisu jest skandaliczna. Zapisy są niespójne i ministerstwo powinno naprawić błąd — mówi Renata Dłuska.

Jakie pieniądze mogą zaoszczędzić firmy? Z informacji resortu finansów wynika, że z opodatkowania odsetek do budżetu państwa w 2009 r. wpłynęło 173 mln zł (danych za 2010 r. jeszcze nie ma). Z opodatkowania licencji fiskus zebrał 313 mln zł. To jednak wpływy uzyskane przed niefortunną zmianą w ustawie.

— Błąd ustawodawcy może zachęcić wiele firm do skorzystania z tego prezentu — przewiduje Paweł Toński.

Okiem eksperta

Całkiem znieśmy ten podatek

Małgorzata Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan

Należałoby w ogóle zrezygnować z opodatkowania odsetek od pożyczek między spółkami. Przysłużyłoby to się rozwojowi inwestycji w Polsce, a tym samym do zwiększenia wpływów budżetowych. Jednak i "rozszerzenie" możliwości preferencyjnego opodatkowania należy ocenić pozytywnie, ponieważ wiele firm może tylko właśnie w taki sposób zdobywać na rynku konieczne środki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane