Podatkowe zamieszanie z kredytem na dywidendę

opublikowano: 10-04-2012, 00:00

NSA zmienia zdanie. Tym razem na korzystne dla spółek dzielących się zyskiem.

Odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę na wypłatę dywidendy dla wspólników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym w ubiegłym tygodniu. To całkowicie odmienne stanowisko do przyjętego kilka miesięcy temu w uchwale tego samego sądu podjętej w składzie siedmiu sędziów (pisaliśmy o tym 13 grudnia 2011 r.). i niekorzystnej dla podatników.

Kredyt dla wspólnika

NSA stwierdził wtedy, że kosztami nie są ani odsetki zapłacone przez spółkę z o.o. od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy jej wspólnikom, ani inne wydatki związane z takim kredytem (sygn. akt II FPS 2/11). Sąd podkreślał, że taki kredyt wiąże się głównie z faktem uzyskania przychodu przez wspólnika, a nie z działalnością spółki. Ekspertów to dziwiło. Adam Hellwig, dyrektor PwC, zwrócił uwagę, że spółki sięgają po kredyt, aby zachować płynność finansową, co ma znaczenie dla ich funkcjonowania jako przedsiębiorstw. Spółka, której sprawa była przyczynkiem grudniowej uchwały, podkreślała, że zaciągnęła kredyt, bo nie miała pieniędzy na dywidendę, co groziło roszczeniami wspólników, odsetkami za opóźnienie i odszkodowaniami. Teraz NSA przyjął stanowisko, które odpowiada poglądom ekspertów i jest korzystne dla spółek. Sentencja tegorocznego wyroku sprowadza się do orzeczenia, że zaciągnięcie kredytu na sfinansowanie dywidendy w przypadku lokowania posiadanych pieniędzy na pokrycie bieżących wydatków mających na celu zabezpieczenie płynności finansowej spółki należy uznać za działanie zmierzające do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów, co skutkuje spełnieniem przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli tzw. ustawy o CIT (sygn. akt II FSK 249/12). W ustnym uzasadnieniu wyroku NSA stwierdził, że zaciągnięcie kredytu na wypłatę dywidendy należy traktować jak wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, który może stanowić koszt uzyskania przychodów. Takie działanie spółki należy bowiem uznać za zmierzające do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Jednocześnie sąd przywołał inny swój wyrok (z 10 czerwca 2009 r.), w którym wyraził podobny pogląd.

— Mimo wydania grudniowej uchwały, pełniącej niewątpliwie moc prestiżową i będącej wskazówką interpretacyjną, mającą wpływ na ujednolicenie orzecznictwa, sprawa pozostaje kontrowersyjna. Niedawny wyrok może być podstawą do podjęcia decyzji o ponownej uchwale — prognozuje Andrzej Zubik, menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych PwC. Wskazuje, że korzystna dla podatników linia orzecznicza wydawała się od dłuższego czasu ugruntowana. Dlatego grudniowa uchwała dla wielu ekspertów była zaskakująca.

Kolejna uchwała

— Istnieją mocne przesłanki uzasadniające zakwalifikowanie odsetek od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów podatkowych. Są one zazwyczaj ściśle związane z prowadzoną działalnością, której celem jest niewątpliwie osiągnięcie zysku. Ten sam cel przyświeca udziałowcom, którzy zaangażowali w działalność spółki swój kapitał. Gdy spółka nie dysponuje wystarczającymi środkami własnymi na zobowiązanie, jakim jest dywidenda dla wspólników, to kredyt nie tylko zabezpieczy źródło przychodów, ale też zapobiegnie utracie płynności finansowej. Oceny wydatków poniesionych przez podatników należy dokonywać w szerszym kontekście, przez pryzmat ich racjonalności, rachunku ekonomicznego czy pozostawania w związku z działalnością gospodarczą — wyjaśnia ekspert PwC.

Jego zdaniem, jest szansa na to, że NSA ostatecznie zajmie korzystne stanowisko dla podatników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane