Podaż znów przejęła kontrolę nad Wall Street

WST
opublikowano: 04-02-2009, 22:08

Indeksy amerykańskich giełd starały się w  środę kontynuować tendencję wzrostową. Jednak w drugiej części dnia wskaźniki gwałtownie zmieniły kierunek i w efekcie zakończyły sesję na czerwono.

W początkowej zwyżce pomagały przede wszystkim dane o wskaźniku ISM dla sektora usług. Inwestorzy spekulowali również pod oczekiwaną finalizację nowego planu wsparcia rządowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Dominowały w tym sektorze jednak obawy, co m.in. wymusiło silny spadek kursu Bank of America.

W łasce graczy znajdowały się przez długie godziny spółki surowcowe rosnące po zwyżce notowań złota i miedzi. Spadek cen ropy po wzroście zapasów tego surowca w USA do 189 miesięcznego maksimum szkodził natomiast koncernom paliwowym.

W styczniu wartość indeksu ISM nieoczekiwanie wzrósł do 42,9 pkt wobec 39 pkt prognozy. Mogłoby to sugerować zastopowanie niekorzystnej tendencji. Mieszanie z kolei można odczytywać dane ADP o spadku zatrudnienia w sektorze prywatnym. Zmniejszyło się ono o 522 tys. co nieco przekroczyło szacunki specjalistów. 

W centrum uwagi inwestorów znalazły się firmy publikujące wyniki kwartalne. Kilka raportów, jak choćby w przypadku Walt Disney, Time Warner oraz Kraft Foods bardzo mocno rozczarowało, doprowadzając do korekty wyceny ich akcji.

W przeciwnym kierunku podążały kwotowania Electronics Arts i MetLife. Pierwsza ze spółek, drugi na świecie pod względem wielkości producent gier video zapowiedział ostre cięcie kosztów, m.in. poprzez eliminację 1,1 tys. etatów. Z kolei wyniki kwartalne, zysk na akcję w czwartym kwartale największego w USA ubezpieczyciela na życie aż o 40 proc. przekroczył szacunki ekspertów.

Ostatecznie indeks DJ IA stracił 1,51 proc. Wskaźnik S&P 500 zniżkował o 0,75 proc., zaś Nasdaq spadł o 0,08 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane