Podbój Europy i wsparcie dla swoich

Agata Hernik
opublikowano: 11-12-2008, 00:00

W ciągu dwudziestu lat Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka z małego zakładu wyrosła na drugiego co do wielkości producenta w tej branży w Polsce. Teraz rusza na podbój Rumunii.

Fabryka w Lubzinie koło Dębicy zatrudnia pół tysiąca osób i produkuje rocznie około 70 mln litrów różnych wyrobów chemii budowlanej, które sprzedaje w kraju i zagranicą. Skupia się przede wszystkim na farbach emulsyjnych, olejno-ftalowych oraz masach szpachlowych.

Teraz Rumunia

Poza Polską głównymi rynkami zbytu są dla firmy kraje leżące za naszą wschodnią granicą — Ukraina, Białoruś, Litwa, Rosja, Mołdawia. Z zagranicą wiążą się także główne plany inwestycyjne przedsiębiorstwa.

— Jedną z głównych planowanych na najbliższe lata inwestycji jest budowa fabryki farb i lakierów w Rumunii. Chcemy także umocnić obecną pozycję na tym rynku. Zamierzamy też zwiększyć moce produkcyjne we wszystkich zakładach, unowo-cześnić proces automatyzacji i poprawić wydajność produkcji — zapowiada Piotr Mikrut, prezes Śnieżki.

Wrażliwi na potrzeby

W 2005 r. FFiL Śnieżka założyła fundację "Twoja Szansa", która wspiera edukację uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin Podkarpacia. Na jej wsparcie mogą także liczyć regionalne ośrodki pomocy społecznej, instytucje opiekujące się osobami upośledzonymi, niepełnosprawnymi, szkoły, przedszkola.

— Od ponad dwóch lat trwa program społeczny Śnieżki "Dziecięcy świat w kolorach", polegający na artystycznym malowaniu wnętrz dziecięcych oddziałów szpitalnych. Do tej pory odnowiliśmy Oddział Pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala nr 2 w Rzeszowie, a w planach mamy kolejne. Pomagamy również różnym organizacjom i klubom sportowym, także małym, często znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Ostatnio zorganizowaliśmy dla dębickich szkół turniej sportowy "Dzielimy się tym co mamy — Dziecięce Orły na start". Nagrodami były bony z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego dla szkół — mówi Piotr Mikrut.

Region pełen sprzeczności

Podkarpacie jest jednym z najczystszych ekologicznie regionów kraju. Jednocześnie od lat to zagłębie przemysłu lotniczego i ośrodek szkolenia pilotów (firmy Doliny Lotniczej dostarczają około 90 proc. polskiej produkcji przemysłu lotniczego i zatrudniają 20 tys. pracowników). Ponadto rozwija się przemysł farmaceutyczny, informatyczny i spożywczy. Najważniejszymi surowcami kopalnymi regionu są siarka, ropa naftowa i gaz ziemny, a w jego górzystej części wydobywa się m.in. piaskowce,

wapienie, gipsy, torf, wody mineralne i geotermalne.

Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa podkarpackiego

Gospodarczy wizerunek regionu kształtuje obecnie Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, gdzie inwestują światowi potentaci w produkcji podzespołów dla przemysłów lotniczego i motoryzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Podbój Europy i wsparcie dla swoich