Chęć zachowania bogatych tradycji kulturowych i wytwórczych Polski Południowo- -Wschodniej przyczyniła się do powołania w Rzeszowie Klastra Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Podkarpackie Smaki”. Celem jest stworzenie i rozwój sieci gospodarczej małych, średnich i dużych zakładów i innych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem produktów spożywczych z zachowaniem ich tradycyjnych receptur,technologii i metod przetwórstwa.
— Produkcja tradycyjnych i regionalnych produktów odgrywa coraz większą rolę w działalności gospodarczej wielu przedsiębiorstw. Wzrasta także ich sprzedaż na rynkach ponadregionalnych i Unii Europejskiej. Dlatego wspieranie działań związanych z wytwarzaniem produktów spożywczych o unikalnych walorach smakowych powinno stanowić główne zadania tworzonego przez nas klastra — wyjaśnia Władysław Szajna z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, jeden z inicjatorów stowarzyszenia.
„Podkarpackie Smaki” będą też pracować nad stworzeniem identyfikowalnej marki regionalnej produktów żywnościowych i promować je na rynkach krajowych i międzynarodowych. Ułatwić ma to połączenie sił i zasobów majątkowych wielu podmiotów gospodarczych, a także rozwijanie kompetencji personalnych kadr czy wymiana doświadczeń pomiędzy firmami,gospodarstwami rolnymi, sadowniczymi, zakładami przetwórstwa i produkcji artykułów spożywczych, spółkami handlowymi oraz jednostkami samorządowymi i ośrodkami badawczo-rozwojowymi. Założyciele klastra stworzyli już „Deklarację programową”.
— Dokument zostanie przedłożony do akceptacji wszystkim podmiotom zainteresowanym współpracą, w szczególności tym zaewidencjonowanym w Rejestrze Producentów Produktów Tradycyjnych i Regionalnych, prowadzonym przy Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego — wyjaśnia Władysław Szajna.