Podlascy innowatorzy z grantami na biznes

opublikowano: 12-07-2013, 00:00

Tarmetal, Gabo, Dominowood — to niektóre regionalne firmy, które dostały unijne dotacje na innowacje.

Przedsiębiorcy z województwa podlaskiego będą mogli szybciej wprowadzić nowatorskie rozwiązania w swoich firmach. Ułatwią im to unijne fundusze przyznane przez władze regionu. Dofinansowanie pochodzi z działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

Urząd marszałkowski zwiększył też budżet konkursu, co pozwoliło na wsparcie większej liczby projektów. W efekcie pieniądze zasilą 21 inwestycji zgłoszonych przez firmy. Łącznie na podlaskie innowacje Unia przeznaczy 43,7 mln zł. Te inwestycje mają przynieść 316 nowych miejsc pracy.

Jedną z największych dotacji otrzyma suwalska firma Tarmetal, która od kilkunastu lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji standardowych i nietypowych elementów ze stali, blachy i aluminium. Organizator konkursu zatwierdził dofinansowanie dla projektu spółki, który zakłada wprowadzenie w życie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie obróbki metalu. Przedsięwzięcie jest warte prawie 9,8 mln zł, z czego UE sfinansuje prawie 4 mln zł.

Fundusze z Brukseli trafią także do przedsiębiorstwa handlowo-usługowego Gabo z Zabłudowa pod Białymstokiem. Spółka od ponad 20 lat produkuje folię i wykonuje m.in. torby z nadrukiem, torby ekologiczne, worki na odpady i opakowaniowe. Gabo dostanie 437 tys. zł dofinansowania na wart prawie 1,1 mln zł projekt uruchomienia nowoczesnej linii do produkcji innowacyjnej folii. Na dotację może przygotowywać się też Dominowood z Sokółki. Działająca od 10 lat spółka specjalizuje się w produkcji i sprzedaży drewna klejonego.

Uznanie komisji oceniającej znalazł jej projekt zakładający wprowadzenie nowej technologii do produkcji wysoko jakościowego drewna klejonego o stabilnym wyrównanym poziomie wilgotności. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 9 mln zł, a firma dostała 3,6 mln zł dofinansowania. Jednym z najciekawszych projektów, jakie trafiły do oceny komisji, było „Wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji etykiet z drukiem Brailla”. Za jego realizacje weźmie się działająca od roku firma Ghaj Plus z Suwałk. Unia Europejska przyznała na to przedsięwzięcie prawie 4 mln zł dotacji. Cały projekt będzie kosztował 9,8 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu