Podlasie ma pieniądze dla OZE

PAP, DI
opublikowano: 08-11-2013, 00:00

Firmy, szkoły, organizacje pozarządowe mogą sięgnąć po unijne pieniądze na odnawialne źródła energii.

15 mln zł z unijnego regionalnego programu operacyjnego jest do zdobycia w Podlaskiem na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Wnioski można składać do urzędu marszałkowskiego do 9 stycznia 2014 r. To najprawdopodobniej ostatni taki konkurs w obecnej edycji programu. Pieniądze dzielone teraz to oszczędności w programie, które powstały po poprzednich konkursach po przetargach na inwestycje, które wcześniej dostały dofinansowanie.

O dotacje mogą się ubiegać firmy, ale też szkoły, placówki służby zdrowia czy kultury, a nawet organizacje pozarządowe. Pieniądze w konkursie mogą wesprzeć różne inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii dotyczące ich produkcji, przetwarzania czy magazynowania. Inwestycje mogą dotyczyć różnych energii odnawialnej z różnych źródeł: biomasy, wiatru czy wody, zarówno zakupu urządzeń do produkcji czy też zakupu technologii.

Warunkiem udziału w konkursie jest to, by wnioskodawca wykorzystywał inwestycję na własne potrzeby. Dotychczas w ramach regionalnego programu operacyjnego w Podlaskiem na inwestycje w OZE rozdysponowano z UE 135 mln zł. Wsparto 55 przedsięwzięć o łącznej wartości 263 mln zł.

Z dofinansowania korzystały zarówno firmy, jak i samorządy. Dużą popularnością cieszył się konkurs na inwestycje z zakresu energii słonecznej. Pieniądze (w sumie 34 mln zł) dostało 19 gmin na instalowanie kolektorów słonecznych. Łączna wartość tych inwestycji w solary to 47,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu