Podlasie rośnie dzięki pożyczkom

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Ponad 100 firm z regionu otrzymało solidny zastrzyk kapitału na inwestycje rozwojowe. Najwięcej z nich działa w budowlance.

Podlascy przedsiębiorcy chętnie sięgają po preferencyjne pożyczki. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i pośrednicy finansowi udzielili im wsparcia zwrotnego na łączną kwotę 22,5 mln zł, z czego wkład własny przedsiębiorców wyniósł zaledwie 4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zarządza nimi BGK.

— Sto pożyczek udzielonych w ramach projektu PrzedsiębiorczePodlaskie świadczy o tym, że zarówno małe firmy, jak i działające długo na rynku szukają dodatkowego finansowania na rozwój biznesu. Dzięki instrumentom zwrotnym przedsiębiorcy mają łatwiejszy dostęp do kapitału, co oznacza realizację coraz większej liczy projektów. Cieszy nas każde przedsięwzięcie zakończone sukcesem, gdyż ma ono znaczący wpływ na rozwój gospodarczy Podlasia — mówi Maciej Henkiel, ekspert w departamencie instrumentów finansowych BGK.

Dotychczas z pożyczek na inwestycje rozwojowe skorzystały głównie firmy z branży budowlanej, handlu hurtowego i detalicznego, a także osoby prowadzące działalność naukowo-techniczną.Wśród stu przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie zwrotne, zdecydowaną większość stanowią mikrofirmy, spółki działające na rynku dłużej niż dwa lata i start-upy, które nie mają historii kredytowej. Maciej Henkiel podkreśla, że unijne wsparcie w postaci preferencyjnych pożyczek to zachęta dla przedsiębiorców do rozkręcania biznesu. To także alternatywa dla nowo powstałych firm, które stawiają na innowacje. Przedsiębiorca może wykorzystać pieniądze m.in. na wprowadzenie nowatorskich produktów lub usług na rynek, a także na rozszerzenie zakresu swojej działalności. Z pożyczki skorzystała m.in. Elżbieta Baranowska, właścicielka przedszkoli „U Kubusia Puchatka” w Gołdapi i Augustowie.

— Do ubiegania się o wsparcie zwrotne skłoniło mnie marzenie o rozwoju biznesu. Chciałam mieć sieć kameralnych przedszkoli. Posiadałam już dwie placówki, a dzięki otrzymanej pożyczce zmodernizowałam kolejne i rozwinęłam w nich działalność. Mam mały, ale oddany personel, który prowadzi ciekawe zajęcia dydaktyczne — opowiada Elżbieta Baranowska.

Zaletą pożyczki — oprócz niskiego oprocentowania — jest brak opłat, prowizji i dodatkowych kosztów za obsługę zaciągniętego zobowiązania.

Więcej informacji:

www.pozyczkiunijne.bgk.pl

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy