Podróże bez podatku

Łukasz Ruciński
opublikowano: 19-05-2003, 00:00

Minister finansów wyjaśnił zasady opodatkowania kwot otrzymywanych przez członków zarządu i rad nadzorczych jako zwrot kosztu podróży służbowej.

Minister rozróżnił sytuacje sprzed i po 1 stycznia tego roku. Do końca 2002 r., zgodnie z ustawą PIT, diety i inne należności za podróże służbowe były zwolnione z podatku. Odnosi się to do wszystkich, bez względu na tytuł świadczenia pracy na rzecz zwracającego koszty. Określając zakres terminu podróż służbowa, minister powołał się na kodeks pracy. Oznacza to wykonywanie zadania wyłącznie poza miejscem siedziby spółki.

Co do stanu po 1 stycznia 2003 r., minister podkreślił, że ustawa o PIT zwalnia z opodatkowania kwoty otrzymane wyłącznie przez zatrudnionych na umowę o pracę. Wskazał na swoje rozporządzenie z 27 lutego, w którym zaniechał poboru podatku od kwot zwrotu za podróże, w tym za dojazd do siedziby organu spółki.

Wyjaśnienie jest odpowiedzią na interpelację poselską i nie ma mocy prawnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podróże bez podatku