Podstawa dla twórczych pomysłów

  • Materiał partnera
opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Rozmowa z Dariuszem Stasikiem, prezesem W.P.I.P.

Jakie były początki firmy?

W 1995 r. firmę założył mój tata, a początkiem działalności były usługi wyburzeniowe. Dwa lata później połączyliśmy siły i tak przepracowaliśmy razem ponad 20 lat. W tym czasie firma rozwinęła usługi w obszarach budownictwa i technologii logistyczno-produkcyjnych. Od dwóch lat, w wyniku przeprowadzonej sukcesji, firmę prowadzę samodzielnie, a tata uczestniczy w comiesięcznych radach zarządu, przyglądając się, czy biznes rozwija się w dobrym kierunku.

Spółka jest nietypową firmą budowlaną?

Tak, choćby dlatego, że jest jedną z nielicznych firm na rynku, która jest w stanie realizować wielkie inwestycje, a nadal w 100 proc. jest w rękach polskiego kapitału! Jesteśmy rodzinną firmą budowlaną wyrosłą z korzeni i tradycji moich przodków. I ten kierunek pozostał. Ja jednak nie jestem architektem ani inżynierem budownictwa czy konstruktorem. Jestem wizjonerem, strategiem i potrafię zarządzać organizacją, a przede wszystkim sprzedażą usług i rozwojem firmy, w oparciu o własny dział badań i rozwoju, który stworzyliśmy w firmie. Pasjonują mnie nowe technologie, szczególnie te w obszarach budownictwa zrównoważonego, zeroenergetycznego czy obiektów typu smart building. Technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, inteligentne systemy zarządzania budynkami czy aplikacje budynkowe dla ich użytkowników — to wszystko daje mi dużego „kopa” do zajmowania się budowlanką, która w swojej podstawowej wersji byłaby dla mnie mało atrakcyjna.

To bardzo nowoczesne spojrzenie.

Owszem. Przejawem tej fascynacji jest stworzone przez nas Smart Building Center, które jest siedzibą naszej firmy. To showroom najnowszych trendów obiektowych, budynek otwarty dla klientów i zainteresowanych. Bardzo innowacyjny projekt, na który dostaliśmy dofinansowanie z funduszy unijnych. Jeszcze cztery lata temu był to pierwszy zeroenergetyczny budynek w Europie, posiadający amerykański certyfikat budynku zrównoważonego LEED na najwyższym poziomie Platinum.

Obiekt, oprócz wielu rozwiązań z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, posiada także własny BMS (Building Management System) — inteligentny system zarządzania obiektem. Wyróżniającą cechą budynku są rozwiązania stworzone dla przebywających w nim ludzi. Obiekt zapewnia unikalną jakość powietrza (czujniki CO 2, nonotechnologie oczyszczające powietrze, materiały wykończeniowe wolne od lotnych związków organicznych, (w tym formaldehydów), doskonałą akustykę (ekrany i kabiny akustyczne oraz zielone ściany), ergonomię pracy (biurka z regulowaną wysokością) oraz szereg stref do pracy i relaksu (strefa burzy mózgów, strefa szybkich spotkań, strefy co-workingu, zielony dach — rooftop).

Jesteśmy w przededniu uzyskania najważniejszego certyfikatu Well Building Standard. Ten dokument to gwarancja, że w budynku ludzie są zdrowi (mniejsza absencja chorobowa), bardziej produktywni (wysoki poziom koncentracji i zdolności analitycznych), mają duże możliwości rozwoju osobistego (kontakt z najnowszymi technologiami) oraz budowania wzajemnych relacji. Według badań — to droga do pozyskiwania i zatrzymywania najbardziej utalentowanych pracowników, co w dzisiejszej sytuacji na rynku pracy zdecydowanie pomaga.

Certyfikat powinniśmy uzyskać w ciągu trzech najbliższych miesięcy. Wniosek uzyskał już akceptację, teraz czekamy na weryfikację komisji z USA. O ile wszystko przebiegnie pomyślnie, będzie to jeden z pierwszych w Europie — a na pewno pierwszy w Polsce — budynek, który uzyska certyfikat WELL!

Oferta W.P.I.P.?

Jest skierowana do biznesu. Głównym przedmiotem działalności jest projektowanie i generalne wykonawstwo obiektów produkcyjnych, fabryk i biurowców. Budujemy dla polskich i zagranicznych marek znanych na całym świecie. Interesuje nas również rynek nowoczesnych biurowców klasy A. Dzisiaj klient oczekuje czegoś więcej niż tylko zbudowania obiektu, przede wszystkim wsparcia i doradztwa.

Jaka jest strategia rozwoju W.P.I.P.?

Jest wiele obszarów działalności, nad którymi aktualnie pracujemy, szczególnie w dziedzinie Smart City — tematyce dużo szerszej niż tylko Smart Building. To wynika nie tylko z moich pasji czy fascynacji takimi osobami, jak Richard Branson, który na bazie filozofii „make world better” stworzył wiele projektów i biznesów (jak ekstremalnie szybki transport — hyperloop, czy samoloty do podróży kosmicznych). Bardzo podoba mi się takie podejście — by zamiast czekać, co nam przyszłość przyniesie, samemu ją projektować i budować. Samo uczucie, że mogę razem z moim niesamowicie zaangażowanym zespołem ludzi w W.P.I.P. budować przyszłość, nie tylko w obszarze Smart Buildings, ale nawet całych Smart City i ochrony naszej planety, jest niesamowitym zastrzykiem energii do dalszej pracy w tym kierunku. Zarządzam firmą przez wartości, które są wskazówką do działania wszystkich pracowników i podejmowania przez zarząd decyzji, w tym związanych z rozwojem firmy. Są to wartości związane z troską o naszych klientów, partnerskimi relacjami z naszymi pracownikami (firma W.P.I.P została w 2016 i 2017 r. pracodawcą roku wg AON Hewitt ). Są także wartości mówiące nam o celu działania.

Chcemy poprzez realizację naszych projektów wnieść świeżą, praktyczną wiedzę dla rozwoju budownictwa, dając nową wartość społeczeństwu. Zależy nam na tym, aby podnieść świadomość ludzi o tym, jak ważne są budynki dla naszego życia — w końcu spędzamy w nich 90 proc. naszego czasu — to w nich się rodzimy, uczymy, prowadzimy biznes, spotykamy ze znajomymi itd. Stąd hasło naszej firmy „buildings make you better”. Kolejną wartością jest dzielenie się wiedzą. Dlatego jesteśmy aktywnym członkiem wielu organizacji związanych z budownictwem i aktywnie uczestniczymy w konferencjach m.in. takich, jak krakowski IMPACT. W naszym showroomie organizujemy również zajęcia i wykłady dla studentów. Na stałe współpracujemy z Politechniką Poznańską. Dodatkowo prowadzę własny blog: „Good Time For Smart City”, do lektury którego serdecznie zapraszam fascynatów nowych technologii oraz zainteresowanych wizjami miast przyszłości (www.dariuszstasik.com).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu