Podwykonawcy autostrad dostaną zapłatę

opublikowano: 29-06-2012, 00:00

Sejm uchwalił ustawę o spłacie zaległości wobec drogowych kontrahentów. Nie tędy droga — uważają eksperci.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) będzie mogła spłacać autostradowych kontrahentów, którym z wypłatami zalegają generalni wykonawcy. Wczoraj Sejm przyjął ustawę dotyczącą płatności dla firm budujących drogi i świadczących usługi. Poparło ją 282 posłów, a 152 wstrzymało się od głosu. Nikt nie odważył się zagłosować przeciw, mimo że w branży nowe prawo budzi sporo kontrowersji.

„Generalna uwaga dotyczy wątpliwości co do uznania za zgodne z Konstytucją szczegółowych rozwiązań zawartych w projekcie ustawy (…) niezrozumiałe jest ograniczenie regulacji tylko do jednej osoby prawnej — (…) Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad — w sytuacji, gdy takie same problemy mają podmioty związane choćby z budową Stadionu Narodowego czy inwestycjami realizowanymi przez samorządy” — napisał Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Zbigniew Kotlarek, szef Polskiego Kongresu Drogowego, wskazuje natomiast, że generalni wykonawcy nie płacą kontrahentomnie dlatego, że nie chcą, ale po prostu nie mają funduszy, bo zły jest system wyboru wykonawców i realizacji inwestycji. Podkreśla, że specustawa wprowadza doraźne rozwiązania, a należałoby zmienić cały system — odejść od preferowania oferty z najniższą ceną, zmienić zasady oceny potencjału generalnych wykonawców czy wreszcie wprowadzić waloryzację cen w kontraktach, w przypadku wzrostu cen materiałów i usług. GDDKiA zapewnia, że zmiany w tych obszarach są także planowane. Przypomina też, że na dwóch odcinkach trasy A4 waloryzacja cen obowiązuje już od kilku miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy