Podwyżka czynszu góra dwa razy w roku

DI, DGP
05-10-2009, 16:44

Właściciele lokali nie mają prawa podnosić czynszu częściej niż dwa razy w roku. Podwyżki nie mogą być wygórowane i przekraczać ustawowych limitów. Choć że przychody nie wystarczają na utrzymanie lokalu.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, osoby, których nie stać na wysokie opłaty, mogą wystąpić do gminy o dopłatę. Czynsz, który płacą lokatorzy, musi zapewniać właścicielom mieszkań możliwość utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie, zwrot kosztów związanych z nabyciem mieszkania, a także zysk. Nie oznacza to jednak, że mogą oni dokonywać podwyżek za każdym razem, kiedy stwierdzą taką potrzebę, i w dowolny sposób. Ograniczenia w tym zakresie przewiduje ustawa o ochronie praw lokatorów – dodaje gazeta.

Właściciele mogą podwyższać czynsz do wysokości nieprzekraczającej 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku (to iloczyn powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanego przez wojewodów). Przekroczenie tego progu musi być uzasadnione – informuje dziennik. Powodem podniesienia czynszu ponad wskazaną powyżej granicę może być fakt, że przychody z jego tytułu nie wystarczają właścicielowi na utrzymanie lokalu, nie zapewniają zwrotu kapitału lub godziwego zysku z najmu - czytamy w „Dzienniku Gazeta Prawna”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DGP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Podwyżka czynszu góra dwa razy w roku