Podwyżka jest nie do uniknięcia

Łukasz Świerżewski
22-09-2004, 00:00

Niewielkie są szanse na odrzucenie przez Sejm rządowego projektu podniesienia składek ZUS dla przedsiębiorców.

Burzliwe było wczorajsze posiedzenie nadzwyczajnej komisji sejmowej poświęcone rządowemu projektowi podwyżki składek ZUS dla biznesu. Z Krzysztofem Paterem, ministrem polityki społecznej, starli się przedstawiciele organizacji przedsiębiorców.

— Wszyscy partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej wnoszą o odrzucenie tego projektu. Przyczyną jest brak konsultacji — mówił Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Center Club.

Przedsiębiorcy przytaczali znane już argumenty przeciw zmianie zasad opłacania ZUS. Krzysztof Pater odpowiadał, że konsultacje były, ale organizacje biznesowe nie przedstawiły kontrpropozycji. Posłowie uznali więc, że rozpoczną pracę nad najbardziej kontrowersyjnymi zapisami dopiero po kolejnych rozmowach rządu z organizacjami przedsiębiorców. W czwartek ma się z nimi spotkać Krzysztof Pater, a w poniedziałek wicepremier Jerzy Hausner.

Nie oznacza to jednak, że bliskie jest zwycięstwo biznesu. Większość członków komisji z SLD, UP, SdPl i PiS opowiada za zróżnicowaniem składek.

— Istniejąca sytuacja jest niezbyt zdrowa — mówił Wiesław Kaczmarek, przewodniczący komisji, o istniejącym systemie, w którym 99,8 proc. przedsiębiorców opłaca minimalny ZUS.

Wygląda na to, że posłowie skłonni są przyjąć propozycje rządu, choć zechcą zapewne zmniejszyć skalę podwyżki dla tych przedsiębiorców, którzy zarabiają 2-4 tys. zł netto miesięcznie. Możliwe jest też podniesienie obciążeń najbogatszych. Jednoznacznie przeciwko projektowi opowiadał się tylko Zbigniew Chlebowski z PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podwyżka jest nie do uniknięcia