Podwyżki poczekają rok

opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Senat przyjął wczoraj poprawkę senatora PiS Grzegorza Biereckiego

Senat przyjął wczoraj poprawkę senatora PiS Grzegorza Biereckiego, odwlekającą o rok, do 1 stycznia 2019 r., zniesienie limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego nie płaci się składek na ZUS. Decyzja Senatu była efektem zmiany nastawienia rządu, który początkowo chciał tę zmianę wprowadzić jak najszybciej, aby obowiązywała już od 2018 r.

Odroczenie jej o rok to jednak połowiczny sukces krytyków tego pomysłu. Przeciwko projektowi zgodnie wystąpiło mnóstwo organizacji przedsiębiorców, całe rzesze ekspertów, a także związki zawodowe — Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność zapowiedziały nawet apel do prezydenta o weto.

Wielu przedsiębiorstw indywidualnie lobbowało u członków rządu i parlamentarzystów. Głównym argumentem oponentów jest zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju, w efekcie zniechęcenia firm do inwestycji i zwiększania zatrudnienia oraz możliwe kłopoty finansów publicznych w przyszłości, kiedy trzeba będzie wypłacać bardzo wysokie emerytury. Problem powróci jednak za rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu