Pogłębia się kryzys w polskim rolnictwie

Marek Matusiak
09-02-2000, 00:00

Pogłębia się kryzys w polskim rolnictwie

NIEOPŁACALNA PRODUKCJA: Choć relacja cen produktów sprzedawanych przez rolników do towarów i usług przez nich kupowanych nieco w 1999 roku się poprawiła, to nadal jest znacznie gorsza niż w poprzednich latach.

Polskie rolnictwo przeżywa wyraźny kryzys, co przejawia się zarówno w sferze produkcyjnej, jak i dochodowej. Ubiegłoroczna sytuacja w tym sektorze gospodarki kształtowała się pod wpływem znacznego spadku dochodów w roku poprzednim. Występująca nadwyżka podaży nad popytem powodowała utrzymywanie się tendencji spadkowej cen i zmniejszenie opłacalności produkcji rolnej. Niekorzystne zjawiska w produkcji zwierzęcej wpłynęły na obniżenie jej poziomu poniżej uzyskanego w 1998 roku. W produkcji roślinnej natomiast, przy nie sprzyjających warunkach pogodowych, też nastąpiło obniżenie zbiorów w porównaniu z dobrymi w roku poprzednim.

GUS szacuje wstępnie, że globalna produkcja rolnicza obniżyła się w ubiegłym roku o 5,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym spadek produkcji roślinnej wyniósł 8,4 proc., zwierzęcej zaś — 2,1 proc. Tym samym produkcja obniżyła się do poziomu z lat 1995-97 i była o 7,5 proc. mniejsza niż w 1990 roku.

SYTUACJA na rynku produktów rolnych w pierwszym półroczu kształtowała się pod wpływem wysokich zasobów krajowych i zapasów ziarna z importu oraz zwiększonej podaży żywca wieprzowego i drobiowego. Ceny zbóż były o blisko 14 proc. niższe niż przed rokiem, a żywca drobiowego — o 16 proc., wieprzowego zaś — aż o 25 proc. W drugim półroczu natomiast ceny, zwłaszcza pod koniec roku, zaczęły rosnąć — był to z jednej strony skutek niskich zbiorów, a więc zmniejszającej się podaży produktów rolnych, z drugiej zaś — niekorzystnych zmian w pogłowiu zwierząt. Nie zmienia to jednak faktu, iż średnia cena realizacji rolniczej produkcji towarowej była niższa niż w roku poprzednim.

PRZY SPADKU cen produktów rolnych średnio o 2,0 proc., ceny towarów i usług kupowanych przez rolników na cele produkcyjne, inwestycyjne i konsumpcyjne wzrosły średnio o 7,0 proc. W efekcie wskaźnik nożyc cenowych, w czwartym z kolei roku, był niekorzystny. Wzrost cen płaconych przez rolników był spowodowany głównie wzrostem cen paliw (o 17,6 proc.), maszyn i narzędzi rolniczych (o 6,6 proc.), materiałów budowlanych (o 6,4 proc.) i nawozów sztucznych (o 5,3 proc.). Przy niskich cenach podstawowych produktów rolnych, na zakup środków produkcji rolnicy musieli sprzedać znacznie więcej towaru niż w latach poprzednich. To zaś znajduje odzwierciedlenie w utrzymującym się nadal niewielkim zainteresowaniu rolników nabywaniem środków produkcji, co nie sprzyja zbiorom i hodowli. Koło się więc zamyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pogłębia się kryzys w polskim rolnictwie