Pogoń byków na finiszu sesji w Europie

WST
opublikowano: 14-09-2009, 18:09

W umownie przyjętą rocznicę wybuchu światowego kryzysu, związaną z upadkiem amerykańskiego banku  Lehman Brothers (noc z 14 na 15 września), europejskie giełdy poddały się fali złych wspomnień. Na trzech głównych parkietach Starego Kontynentu lekką przewagę mieli inwestorzy pozbywający się akcji. Dopiero pod koniec sesji kontratak podjęła strona popytowa, co w przypadku rynków w Paryżu i Frankfurcie zaowocowało zmniejszeniem strat (odpowiednio -0,11 i -0,07 proc.), zaś w Londynie wyjściem nad kreskę (+0,15 proc.)

Tym razem popytu nie były w stanie zachęcić do działania dane o produkcji przemysłowej w eurolandzie w lipcu, mimo że były lepsze od prognoz. Pokazały one jednak utrzymujący się spadkowy trend, choć skala deprecjacji wyraźnie słabnie.

Nastroje handlujących psuły doniesienia z rynku surowcowego, gdzie doszło do przeceny ropy i miedzi. Z miejsca odbiło się to na notowaniach koncernów paliwowych (np. BP, Total) oraz wydobywczych (BHP Billiton, Rio Tinto) mających spory udział w indeksach.

Znów doszło też do schłodzenia nastrojów w sektorze bankowym. To m.in. reakcja na weekendową wypowiedź Josepha Stiglitza, laureata nagrody Nobla z ekonomii, który ostrzegł, że przed branżą stoi jeszcze ogromna ilość problemów m.in. z odpisami i złymi kredytami. Ocenił, że problemy są jeszcze większe niż w 2007 r. przed wybuchem recesji.

Wśród przecenianych papierów znalazły się m.in. wyemitowane przez koncern motoryzacyjny PSA Peugeot Citroen czy Deutsche Telekom, które w minionym tygodniu cieszyły się wzięciem inwestorów. W pierwszym przypadku zaszkodziło obniżenie rekomendacji do „niedoważaj” przez Credit Suisse Group, zaś w przypadku niemieckiego teleoperatora spekulacje odnośnie przejęcia amerykańskiego rywala komórkowego Sprint Nextel.

Zwiększona podaż zdominowała również branżę producentów materiałów budowlanych. Zniżkował kurs HeidelbergCement i Wienerberger po informacji o konieczności pozyskania przez spółki środków na rozwój i regulację zadłużenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Pogoń byków na finiszu sesji w Europie