Pogorszenie nastrojów na rynku

Michał Fronc
opublikowano: 24-08-2010, 11:13

Poniedziałkową sesję w USA główne indeksy amerykańskie zakończyły pod kreską. Indeks Dow Jones spadł o 0,38 proc., S&P 500 o 0,4 proc., natomiast technologiczny Nasdaq stracił 0,92 proc. Przewagę pesymistycznych nastrojów widać było także na dzisiejszej sesji azjatyckiej.

Tokijski indeks Nikkei 225 stracił 1,33 proc. Po okresie krótkotrwałego uspokojenia kurs jena kontynuuje umocnienie względem dolara. W trakcie sesji azjatyckiej notowania USD/JPY przebiły istotny poziom wsparcia 85,00. Do dalszej gry na umocnienie japońskiej waluty prawdopodobnie zachęciły dość opieszałe działania tamtejszych władz, mające na celu zahamowanie umocnienia jena. Zrodziło to dalszą presję spadkową na notowania spółek eksporterów. Zniżkę zanotowały m.in. walory Sony (-3,7 proc.), Tokyo Electron (-3,8 proc.). W efekcie indeks Nikkei zepchnięty został poniżej istotnego wsparcia 9000 pkt, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszej zniżki. Wydaje się, że dopiero trwałe odbicie w notowaniach USD/JPY będzie w stanie zatrzymać wyprzedaż na japońskim rynku.

Utrzymująca się umiarkowana awersja do ryzyka widoczna jest także na dzisiejszej sesji europejskiej. Giełdy Starego Kontynentu od rana odnotowują dość solidne spadki. Obawy o spowolnienie w globalnej gospodarce uderzają w ceny surowców, co z kolei przekłada się na spadki notowań spółek energetycznych. Popołudniu poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz odczyt indeksu Richmond Fed. Wiele wskazuje na to, że dane te mogą rozczarować inwestorów, co z pewnością pogłębiłoby spadki.

Michał Fronc
Departament analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Fronc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Pogorszenie nastrojów na rynku