Pogrom groszówek na warszawskiej giełdzie

Wtorkowe odbicie na GPW skupiło się na wąskiej grupie dużych spółek.

WIG20 zyskał 0,6 proc., a mWIG40 poszedł do góry o 0,1 proc. Jednak już sWIG80 zakończył sesję na 0,8 proc. minusie. 2 proc. zyskało PGE. Jak przyznał premier Donald Tusk, spółka rozmawia z rządem o opłacalności inwestycji w Elektrowni Opole w świetle obecnych niskich cen energii. Pół proc. zyskał Lotos. DM PKO BP podniósł wycenę papierów spółki z 20,74 zł do 36,73 zł, a Espirito Santo z 19,3 zł do nawet 56,3 zł. Na zachowaniu indeksu blue chipów ważyły jednak spadki kursu Synthosu (-1,0 proc.). Rekomendację dla spółki z "trzymaj"do "redukuj" obniżył bank Raiffeisen. Pół proc. straciły walory PGNiG. Ministerstwo skarbu nie wyklucza, że wbrew zaleceniom zarządu będzie domagało się wypłaty dywidendy.

Trwa dramat akcjonariuszy TPSA. Po spadku o ponad 3 proc. kurs pogłębił 10 – letnie minima. Dalej mocno tracił subindeks budowlany (-2,4 proc.). Dobrych wiadomości na próżno wypatrują posiadacze akcji PBG (-19,0 proc.), Polimeksu – Mostostalu (-11,4 proc.), Ganta (-5,4 proc.), Polnordu (-11,3 proc.), Rafako (-9,7 proc.) oraz Polskiego Jadła (-33,3 proc.). Notowania wszystkich firm pogłębiły historyczne lub co najmniej wieloletnie minima, a w przypadku ostatniej z nich sąd stwierdził prawomocność postanowienia o upadłości likwidacyjnej. Z historycznych dołków udało się odbić jedynie CEDC (+6,7 proc.), a szarża byków pod koniec handlu uratowała kurs Petrolinvestu przed zejściem poniżej psychologicznej granicy 1 zł.

Najniżej od grudnia znalazł się kurs Getin Noble Banku (-1,7 proc.). Bank chce przeprowadzić co najmniej dwie emisje obligacji i pozyskać nawet 750 mln zł. Po trwającej od połowy miesiąca przecenie odbijają się jednak notowania Budimeksu (+1,5 proc.). Oferta konsorcjum z udziałem spółki w przetargu na dokończenie budowy autostrady A4 z Tarnowa do Dębicy została wybrana jako najkorzystniejsza. Jej wartość to 981,5 mln zł brutto. Jak dodatkowo poinformowała spółka, zaproponuje wypłatę 4,39 zł dywidendy na akcję. Stopa premii z zysku sięgnie 6 proc.

Szóstą sesję z rzędu taniały papiery CD Projektu (-1,0 proc.). W odwróceniu niekorzystnej passy nie pomogła wiadomość, że spółka otrzyma 1,5 mln euro dywidendy od spółki zależnej GOG, właściciela platformy dystrybucji gier GOG.com. Na miesięcznych minimach utknął kurs Próchnika (0,0 proc.). Eustis Company Limited nabył w wezwaniu wszystkie akcje, które zamierzał. Średnia stopa redukcji zapisów wyniosła 87,59 proc.1 proc. zyskał FAM. Grupa planuje w tym roku zwiększyć przychody i poprawić rentowność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Pogrom groszówek na warszawskiej giełdzie