Pojawił się nowy inwestor w branży IT

Karol Wieczorek
opublikowano: 12-07-1999, 00:00

Pojawił się nowy inwestor w branży IT

DAĆ SZANSĘ: Będziemy inwestować w rozwój małych i średnich firm teleinformatycznych. Nowa spółka jest pierwszą w naszym kraju firmą typu venture capital, specjalizującą się wyłącznie w branży IT. Jest to nowy rodzaj inwestycji kapitałowych połączonych ze wsparciem w dziedzinie projektowania strategii przedsiębiorstw oraz wyposażania ich w nowoczesne narzędzia zarządzania — mówią Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management i Andrzej Kowalski, prezes firmy Howell. fot. GK

Powstała przed niespełna rokiem wrocławska firma inwestycyjno- -konsultingowa MCI, specjalizująca się w inwestowaniu i prowadzeniu konsultacji na rzecz firm działających na rynku IT, oraz notowana na GPW spółka Howell założyły nową firmę o nazwie MCI Management. Umowa praktycznie sprowadza się do tego, że firma Howell — jeden z największych pośredników i sprzedawców wyrobów hutniczych i żelazostopów — wesprze sumą 16 mln zł i poręczniami na kolejne 7 mln zł firmę MCI.

Z kolei MCI do nowej spółki wniosła 39,7 proc. udziałów w firmie JTT, których wartość szacowana jest na 10 mln zł oraz 50 proc. udziałów we wrocławskiej firmie integratorskiej CCS o wartości 14 mln zł. Łączna wartość wniesiona przez MCI wynosi więc 24 mln zł, co daje tej firmie 60-proc. udział w MCI Management.

— Utworzenie MCI Management jest pierwszą inwestycją naszej firmy, w której sprowadzamy się właściwie do roli inwestora kapitałowego. Jednakże jest to dla nas inwestycja o znaczeniu strategicznym, bowiem 16 mln zł wniesione do nowej spółki to suma porównywalna z naszym rocznym zyskiem. Liczymy przy tym na szybki zwrot na inwestycji, sięgający nawet 35-40 proc. rocznie — stwierdza Andrzej Kowalski, prezes Howella.

MCI Management zamierza do końca roku zrealizować inwestycje o wartości do 10 mln USD. Prawdopodobnie spółka przejmie znaczne pakiety udziałów w 3 do 5 spółek zajmujących się integracją systemów teleinformatycznych oraz firm związanych z usługami internetowymi. Inwestor uważnie obserwuje nowo powstałe, małe oraz większe, ale przechodzące kryzys firmy. Mogą one liczyć na inwestycje MCI Management rzędu 1-8 mln zł. KW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pojawił się nowy inwestor w branży IT