Pójdź dziecię, fundacja cię uczyć każe

DCZ
opublikowano: 13-04-2012, 00:00

Wiele firm w trosce o zdolnych młodych ludzi i przyszłych naukowców zajmuje się społeczną odpowiedzialnością biznesu w edukacji.

Biotechnologiczna firma Amgen prowadzi działalność filantropijną głównie za pośrednictwem Fundacji Amgen, która wspiera m.in. nauczanie przedmiotów ścisłych przez program stypendialny Amgen Scholars. Dzięki niemu polscy studenci mają szansę bezpłatnie zdobywać doświadczenie u boku najwybitniejszych naukowców na świecie, na najbardziej renomowanych uczelniach, m.in. na Cambridge University czy Karolinska Institutet, gdzie przyznawane są nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Proponuje też wraz z European Schoolnet (organizacja zrzeszająca 30 ministerstw edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej) projekt, dzięki któremu lekcje przedmiotów ścisłych w szkołach średnich mają być inspirujące dla uczniów i zachęcić ich do dalszego kształcenia się w tych kierunkach.

Zadbać o ścisłe przedmioty

Wyniki badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską pokazują, że aby zainteresować uczniów naukami przyrodniczymi, nauczyciele powinni wprowadzić metody nauczania oparte na praktycznych ćwiczeniach. Wielu pedagogów uważa jednak, że możliwości rozwoju zawodowego są zbyt ograniczone, by móc zastosować takie podejście. Sytuację może zmienić inicjatywa Fundacji Amgen i European Schoolnet, które chcą doskonalić zawodowo nauczycieli, by wykorzystywali metodę nauczania opartą na samodzielnym prowadzeniu badań oraz konstruktywnym i twórczym rozwiązywaniu problemów. W Polsce akcja szkoleniowa obejmie 75 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, którzy wezmą udział w kursach, konferencjach, zajęciach laboratoryjnych, dzięki którym będą prowadzili w swoich szkołach ciekawsze, bardziej interaktywne i praktyczne zajęcia. Będą też mogli za pomocą platformy e-learningowej wymieniać się doświadczeniami z uczestnikami szkoleń w innych krajach. Po ukończeniu warsztatów otrzymają profesjonalny sprzęt i narzędzia dydaktyczne, które pomogą im w organizacji zajęć nową metodą.

— Rozwijanie i doskonalenie kształcenia młodych ludzi jest niezwykle ważne dla przyszłości nauki. Dobry nauczyciel, dysponujący odpowiedniąwiedzą i narzędziami, jest w tym kluczową osobą. Jaki firma biotechnologiczna, która swój rozwój opiera na wiedzy i innowacji, od lat wspieramy i chcemy dalej wspierać edukację przedmiotów ścisłych — mówi Jarosław Lange, dyrektor generalny Amgen Polska.

Szansa dla zdolnych

Fundacja Amgen wspiera również Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, który od 30 lat finansuje rozwój wybitnie zdolnej młodzieży. Dzięki temu wspraciu fundusz realizuje warsztaty dla ponad 500 uzdolnionych dzieci. Partnerem strategicznym Funduszu został PZU.

Jego wsparcie pozwoli Krajowemu Funduszowi na rzecz Dzieci nie tylko kontynuować program,ale również uzupełnić go o nowe elementy. Stowarzyszenie planuje znacząco rozwinąć działalność, docierając do młodych naukowców i artystów w większym zakresie przez internet i zacieśniając współpracę z dawnymi stypendystami, którzy dziś są wyróżniającymi się studentami, uznanymi naukowcami i znakomitymi twórcami.

— Zdajemy sobie sprawę, że wsparcie wybitnie zdolnej młodzieży jest w Polsce niewystarczające. W szczególności dotyczy to mieszkańców wsi i małych miejscowości, którzy nie mają możliwości skorzystania z zajęć dodatkowychorganizowanych w dużych miastach. Wielu spośród 5 tys. podopiecznych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pochodzi właśnie z takich środowisk, dlatego PZU zdecydował się wesprzeć jego działalność — mówi Bogdan Benczak, prezes Fundacji PZU.

Fundacja PZU jest od wielu lat zaangażowana w Program Stypendiów Pomostowych, który ułatwia uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, pochodzącej z ubogich rodzin, podjęcie decyzji o kontynuowaniu nauki na wyższych uczelniach. PZU jest także fundatorem stypendiów im. Bronisława Geremka, pozwalając najzdolniejszym studentom kierunków humanistycznych na dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy. Prowadzi także konkurs grantowy, który ma wzbogacać ofertę edukacyjną na wsiach i w małych miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu