Póki możemy, cieszmy się hossą

DI
opublikowano: 20-07-2017, 22:00

3 PYTANIA DO... TOMASZA TARCZYŃSKIEGO, PREZESA OPOKA TFI

sWIG 80 spada od kwietnia. Bardzo powoli, ale jednak. Z czego to wynika?

Tomasz Tarczyński
Wyświetl galerię [1/2]

Tomasz Tarczyński Fot. Grzegorz Kawecki

Sarkastycznie można powiedzieć, że sprzedający są bardziej zdeterminowani niż kupujący. Ale dla mnie równie istotne jest, że spada relatywna siła sWIG80 do WIG. Duże spadki siły relatywnej indeksu małych spółek poprzedzały duże spadki na całym rynku albo były ich częścią. Tak było np. przed kryzysem rosyjskim czy w 2007 r. Wyjątkiem był 2005 r. Przypadków do analizy nie jest jednak dużo i pytanie, czy mamy do czynienia z sytuacją jak w 2005 r. czy nie? Na razie wydaje nam się, że rynek ma jeszcze czas na wzrost.

Gospodarka przyspiesza, więc i małe spółki powinny na tym korzystać…

Przyspieszenie gospodarcze połączone ze spadkiem siły indeksu małych spółek wywołuje konsternację. Ale przy zarządzaniu pieniędzmi na giełdzie ważniejsze są sygnały z rynku niż gospodarki. Spadek siły relatywnej sWIG80 można tłumaczyć mocniejszym złotym, presją płacową czy wreszcie niedowartościowaniem WIG20, co mogło spowodować, że wyceny małych spółek zaszły relatywnie za daleko. Istotne jest, czy spadek siły relatywnej indeksu małych spółek jest zakończony, czy się będzie pogłębiał? Jeżeli ta tendencja będzie się wzmacniała, to prawdopodobne są większe problemy na rynku. Na razie nie jest to przesądzone.

3Wczoraj odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Jak główne banki centralne mogą wpłynąć na sytuację?

Banki centralne wpływają na rynki od wielu lat, ale jeśli rynki będą chciały wejść w bessę, to banki centralne nie pomogą. Najlepszym przykładem są okoliczności krachu z 2008 r. Dużo istotniejsze jest to, że w Stanach Zjednoczonych jest już bańka na wszystkim. Hossa trwa 8 lat i jesteśmy blisko jej końca. Żaden bank centralny tego nie zmieni, cokolwiek by zrobił, gdyż nie jest w stanie wpływać na długoterminowe trendy. Na razie jednak, póki możemy, cieszmy się hossą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu