Pokolenie z potencjałem

opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Pracownicy 50+ mają bogate doświadczenie i wiedzę, którą mogą przekazywać młodszym w formie mentoringu.

Na polskim rynku pracy znajduje się obecnie ponad 16 mln aktywnych zawodowo Polaków, a aż 4,28 mln z nich ma skończone 50 lat — podaje GUS. Jest to grono, które odczuwa największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia. W 2017 r. z ogółu 5,5 mln biernych zawodowo Polaków, około 2 mln stanowi grupa 50+ — szacuje Work Service.

Po części jest to powodowane biernością firm, które stawiają głównie na zatrudnianie młodych. Dzieje się tak dlatego, że pracodawcy postrzegają starszych pracowników jako osoby mniej chętne do nauki i samorozwoju. Ponadto bardziej opłaca im się inwestycja w rozwój młodych, którzy potencjalnie mogą dłużej pracować w danym przedsiębiorstwie.

Warto jednak pamiętać o istotnych cechach osób z grupy 50+. Przede wszystkim mają do zaoferowania bogate doświadczenie, a swoją wiedzę mogą przekazać młodszym, chociażby w ramach programów mentoringowych, staży czy praktyk. Tym bardziej że osoby starsze nierzadko są doskonałymi nauczycielami — są cierpliwe i mają zmysł pedagogiczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu