Pół miliona zł z ZUS-u na poprawę BHP

opublikowano: 17-07-2018, 22:00

Ubezpieczyciel już przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów, które m.in. poprawią bezpieczeństwo i ograniczą obciążenia.

Pracodawcy mogą ubiegać się o finansowe wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przy inwestowaniu w poprawę warunków pracy w ich firmach. Wnioski o dotacje na przedsięwzięcia realizowane w 2019 r. można składać do 23 sierpnia tego roku. Na cele ogłoszonego już przez ZUS konkursu — bo taki charakter ma nabór do tego programu prewencji — przeznaczono w przyszłym roku 50 mln zł.

Minimalna kwota dotacji, o którą pracodawca może się ubiegać, wynosi 5 tys. zł, a maksymalna — 500 tys. zł — i zależy od tego, czy jest przedsiębiorcą mikro, małym, średnim lub dużym oraz od liczby osób, za które opłaca składki na ubezpieczenie społeczne. Przykładowo, mikrofirma będąca płatnikiem tych składek od jednego do dziewięciu zatrudnionych może liczyć na dofinansowanie odpowiadające 90 proc. budżetu przeznaczonego na inwestycję, ale nie więcej niż 140 tys. zł, z czego 10 tys. zł na usługi doradcze z nią związane. Dla dużego podmiotu zatrudniającego 250 i więcej osób przewidziano wsparcie stanowiące 20 proc. budżetu projektu, ale nie przekraczające wspomnianej kwoty 500 tys. zł, z czego 15 tys. zł to pokrycie wydatków na doradztwo.

Zgodnie z regulaminem programu, celem zgłaszanych projektów jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka. Wybrane w konkursie przedsięwzięcie powinno dotyczyć ograniczenia oddziaływania przynajmniej jednego z 11 parametrów charakteryzujących warunki pracy, m.in. mikroklimatu (gorącego lub zimnego). Przedmiotem dofinansowania będą inwestycje w rozwiązania techniczne, służące bezpieczeństwu instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, a także przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną — oraz zapewniające właściwe oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochronę przed promieniowaniem optycznym.

Ponadto dotowane będą wydatki na urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, służące mechanicznej wentylacji powietrza, sprzęt poprawiający bezpieczeństwo pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach pracy, ograniczające obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego, zwiększające bezpieczeństwo pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne oraz środki ochrony indywidualnej.

Do konkursu może przystąpić pracodawca, który nie zalega ze składkami ubezpieczeniowymi i podatkami, nie jest w upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, ani nie jest objęty postępowaniem upadłościowym lub układowym z wierzycielem. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.zus.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS , Bhp