Polacy dobrze o prezydencie, krytycznie o Sejmie

DI, PAP
opublikowano: 20-01-2011, 15:27

Ponad połowa Polaków dobrze oceniła w  styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, a negatywną opinię ma  co piąty ankietowany. Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23  proc. - wynika z sondażu CBOS przekazanego PAP w czwartek.

Po grudniowej poprawie, styczeń nie przyniósł znaczących zmian w ocenie pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ponad połowa Polaków (53 proc., spadek o 2 pkt. w porównaniu z grudniem) dobrze postrzega działalność głowy państwa, natomiast co piąty (20 proc., wzrost o 2 pkt. w stosunku do grudnia)) ma o niej negatywną opinię.

Styczniowe notowania działalności parlamentu są podobne do tych sprzed miesiąca. W niewielkim stopniu pogorszyły się opinie na temat funkcjonowania Sejmu. Do 62 proc.(wzrost o 3 punkty) zwiększyła się grupa ankietowanych, którzy krytycznie oceniają pracę posłów, natomiast odsetek mających o niej dobre zdanie jest mniej więcej taki sam, jak w grudniu (23 proc). Z funkcjonowania Senatu zadowolona jest ponad jedna czwarta Polaków (27proc.), a więcej niż dwie piąte (44 proc.) ocenia je krytycznie.

Kilka tygodni po wyborach samorządowych oceny władz lokalnych prezentują się podobnie, jak we wcześniejszym badaniu na ten temat(przeprowadzonym we wrześniu 2010 roku). Nadal większość badanych (69 proc., o 1 pkt. więcej) wyraża pozytywną opinię na temat funkcjonowania władz w swojej miejscowości czy gminie, natomiast kosztem głosów krytycznych (20 proc., o 5 pkt. mniej) zwiększyła się grupa, która nie ma zdania o nowych samorządach.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (248) przeprowadzono w dniach 5 - 12 stycznia 2011 roku na 989-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłej ludności Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Polacy dobrze o prezydencie, krytycznie o Sejmie