Polacy kupują za granicą

Małgorzata Ciechanowska
21-06-2011, 00:00

W bazie serwisu otoDom.pl jest ponad 3,5 tys. ofert zagranicznych nieruchomości. Ponad połowa z Bułgarii.

Nad Morzem Czarnym można kupić 30-metrowy apartament już za 100 tys. zł

W bazie serwisu otoDom.pl jest ponad 3,5 tys. ofert zagranicznych nieruchomości. Ponad połowa z Bułgarii.

Stanisław Lewicki, ekspert ds. zagranicznych rynków nieruchomości i szef agencji nieruchomości ILS PolandAnaliza, ocenia, że Bułgaria to obecnie najlepsze miejsce w Europie — pod względem ceny, bezpieczeństwa i potencjału — do inwestowania w nieruchomości. Stale budowane apartamentowce, osiedla domów i rozbudowująca się infrastruktura turystyczna, rekreacyjna i wypoczynkowa sprawiły, że w ostatnim czasie odnotowano tu rekordową sprzedaż nowych nieruchomości. Coraz częściej nabywcami są Polacy.

Bułgaria kusi

W serwisie otoDom.pl można znaleźć najwięcej ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości w Słonecznym Brzegu.

— 30-metrowy komfortowy apartament w centrum miasta i zaledwie 600 metrów od plaży kosztuje nieco ponad 100 tys. zł. Mieszkanie znajduje się w kompleksie z wieloma udogodnieniami: recepcją, 24-godzinną ochroną, restauracją, własnym basenem, sklepami i podziemnym parkingiem — wylicza Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

Im dalej lokalu od plaży, tym atrakcyjniejsze ceny.

— Cztery kilometry od plaży można znaleźć mieszkanie o zbliżonym standardzie, ale za nawet dwa razy niższą cenę, albo umeblowany lokal w tej samej cenie, ale o dużo większej powierzchni. Te nieruchomości tworzą minimiasteczka z basenami, fitness clubami, spa, kortami tenisowymi, restauracjami, boiskami i wieloma innymi udogodnieniami. Deweloperzy uruchamiają nawet stałe połączenia między kompleksem a plażą w Słonecznym Brzegu — informuje Przemysł Kotwicki.

Niestety, w przyszłym roku ceny nieruchomości mogą już nie być tak atrakcyjne.

— Choć w ubiegłym roku ceny apartamentów spadły, znów zaczynają rosnąć średnio o kilkanaście procent w skali roku, a do 2015 r. prognozowane są kolejne wzrosty — zauważa Stanisław Lewicki.

Arabskie oferty

Mimo lutowej rewolucji dużą popularnością cieszą się także nieruchomości egipskie.

— Paradoksalnie, w tym czasie odnotowaliśmy zwiększone zainteresowanie apartamentami w egipskich kurortach ze strony polskich inwestorów, liczących na jeszcze niższe ceny nieruchomości. Deweloperzy wierzą, że sytuacja wkrótce wróci do normy i turyści znów zaczną spędzać wakacje w Egipcie — wyjaśnia Stanisław Lewicki.

W serwisie otoDom.pl można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży apartamentów w Hurghadzie. Cena liczącego 26 mkw. lokum to zaledwie 7,5 tys. EUR, czyli około 30 tys zł. Lokal wykończony pod klucz znajduje się 600 m od plaży. Do dyspozycji mieszkańców: ogród, baseny i centra fitness.

Nieco drożej jest na Riwierze Tureckiej. Studio w apartamentowcu 500 m od linii brzegowej kosztuje od 80 tys. zł. Budynek jest wykonany w wysokim standardzie, a do dyspozycji mieszkańców są: basen, ogród, siłownia i sauna.

Bez kryzysowych obniżek

Nie wszędzie w Europie ceny nieruchomości w wyniku kryzysu spadły. Nie stało się tak na przykład w Austrii. Według danych austriackiego banku centralnego, na koniec 2010 r. ceny mieszkań w Wiedniu były o ponad 20 proc. wyższe niż trzy lata wcześniej. Jeszcze bardziej stabilna była sytuacja w Szwajcarii.

— Nawet kryzys nie był tam w stanie załamać powolnego, ale stabilnego trendu wzrostowego cen nieruchomości. Zgodnie z danymi szwajcarskiego banku centralnego ceny nieruchomości są tam teraz o 10 proc. wyższe niż przed wybuchem kryzysu — mówi Bartosz Turek z firmy Home Broker.

Niewielki wzrost cen nastąpił także we Francji, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić około 10 tys. zł. Jeszcze drożej jest w Monako.

— Tam, zgodnie z danymi GPG, metr apartamentu kosztuje tyle co tania kawalerka w Warszawie — 177 tys. zł — informuje Bartosz Turek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polacy kupują za granicą