Polacy lubią gotówkę, ale wracają do funduszy

opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Finanse osobiste

W I kwartale po raz trzeci z rzędu zwiększyły się zasoby gotówkowe gospodarstw domowych — wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Polacy trzymali w przysłowiowej „skarpecie” 101,7 mld zł, o 7,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie znaczy to jednak, że nie szukamy szans na pomnożenie oszczędności: na koniec I kwartału stan funduszy inwestycyjnych sięgał 89 mld zł — to o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreślono w raporcie — w minimalnym stopniu związane było to z dodatnim przeszacowaniem wartości.

Po siedmiu z rzędu kwartałach ograniczania inwestycji giełdowych gospodarstwa domowe zauważyły hossę. W I kwartale Polacy wydali na akcje 0,4 mld zł, co wystarczyło do zahamowania spadkowego trendu, zapoczątkowanego jeszcze w 2010 r.

37,3%

mld zł Tyle na koniec I kwartału Polacy mieli w akcjach spółek z warszawskiej giełdy. To 8 proc. mniej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu