Polacy mogą pracować we Francji mimo okresu przejściowego

opublikowano: 14-08-2004, 13:49

Mimo wprowadzenia przez Francję dwuletniego okresu przejściowego, Polacy obecnie mogą odbywać w tym kraju staże zawodowe oraz wykonywać prace sezonowe - poinformował PAP

szef Wydziału Ekonomiczno Handlowego Ambasady RP we Francji, Janusz Pieńkowski. Polacy mogą też otrzymać pozwolenie na pracę we Francji, jeśli z takim wnioskiem wystąpi francuski pracodawca, uzasadniając jednocześnie, że nie może znaleźć na dane stanowisko miejscowego pracownika.

"Firma musi uzasadnić, że ma trudności ze znalezieniem na dane stanowisko pracownika we Francji, ze względu np. na wysokie kwalifikacje polskiego kandydata lub brak chętnych wśród miejscowych bezrobotnych. W praktyce przepis ten bardzo utrudnia otrzymanie pozwolenia na pracę" - powiedział Pieńkowski.

Jak wyjaśnił, firma zainteresowana zatrudnieniem Polaka musi złożyć wniosek o pozwolenie na jego zatrudnienie do Departamentalnej Dyrekcji ds. Pracy, Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (DDTEFP) wraz ze stosownymi dokumentami, m.in. umową o pracę i potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych kandydata.

Oczekiwanie na pozwolenie trwa zwykle do 8 tygodni, a przyszły pracownik musi przebywać w tym czasie w Polsce i wykonać badania lekarskie. Sprawdzane jest także, czy w przeszłości nie był karany.

Jeśli decyzja dyrekcji jest pozytywna, zainteresowany otrzymuje zazwyczaj 3-miesięczną wizę z pozwoleniem na pracę.

W ciągu trzech miesięcy od początku swojego pobytu pracownik powinien wystąpić o kartę pobytu (ważną na 1 rok), żeby przedłużyć legalizację swojego pobytu. W ciągu trzech miesięcy musi też znaleźć mieszkanie. Praca we Francji uprawnia natomiast do korzystania z ubezpieczenia społecznego.

Jak powiedział PAP radca Wydziału Krzysztof Galas, istnieje też możliwość odbycia stażu zawodowego we Francji. Jest to oferta skierowana do osób młodych (18-35 lat), posiadających odpowiednie wykształcenie bądź kwalifikacje zawodowe. Wnioskując o przyjęcie polskiego stażysty, pracodawca nie musi udowadniać, że nie mógł znaleźć odpowiedniego pracownika we Francji.

Czas stażu u jednego pracodawcy może wynosić maksymalnie 1 rok, ale istnieje możliwość jego przedłużenia o kolejne 6 miesięcy. W tym czasie stażysta otrzymuje co najmniej takie samo wynagrodzenie, jak Francuzi pracujący na podobnym stanowisku.

Procedura ubiegania się o staż wygląda podobnie, jak w przypadku starań o pozwolenie na pracę. Pracodawca musi wystąpić o pozwolenie na staż do lokalnego biura Urzędu do Spraw Migracji Międzynarodowej (OMI). Stażysta zaś musi znać język francuski w stopniu odpowiednim do wymagań stanowiska pracy, na którym będzie odbywał staż.

Wymianę stażystów wspiera również Stowarzyszenie Rozwoju Wymiany Zawodowych Stażystów w Europie. Do Stowarzyszenia zgłaszają się przedsiębiorcy z sektorów, gdzie szczególnie brakuje pracowników, np. medycznego, budowlanego, hotelarstwa, restauracji czy rolnictwa.

Polacy mogą też pracować we Francji przez 6 miesięcy jako pracownicy sezonowi. Najczęściej pracownikom sezonowym oferowana jest praca przy zbiorze winogron, jabłek, malin, a także przy hodowli zwierząt oraz innych pracach w rolnictwie. Do pracy sezonowej uprawnia wcześniejsze zgłoszenie danego pracownika przez francuskiego rolnika do Departamentalnej Dyrekcji ds. Pracy.

Wydział przestrzega jednak, że niektóre Dyrekcje wymagają wielu rygorystycznych formalności przy wydawaniu cudzoziemcom zezwoleń na pracę. Przykładowo, przy zatrudnieniu pracownika polskiego, rolnik jest zobowiązany do wniesienia stosownej opłaty. To sprawia, że zatrudnienie zagranicznego pracownika sezonowego staje się często nieopłacalne.

Pieńkowski ma jednak nadzieję, że Francja skróci okres przejściowy na przepływ siły roboczej, który był decyzją polityczną, podjętą pod naciskiem m.in. związków zawodowych. Jego zdaniem, rząd Francji może się przekonać w najbliższym czasie, że nie ma niebezpieczeństwa masowego napływu siły roboczej z Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Polacy mogą pracować we Francji mimo okresu przejściowego