Czytasz dzięki

Polacy pomagają milionami

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Optymistyczna informacja na grudzień — idą święta, a Polakom otwierają się kieszenie, i to nie tylko z powodu zakupów.

Potwierdzają to dane. Zdaniem Tomasza Chołasta, współzałożyciela platformy zrzutka.pl, w święta chętniej interesujemy się crowdfoundingiem i jego specyficzną odmianą — tzw. socialfundingiem, który dotyczy akcji społecznych, w tym charytatywnych (w odróżnieniu od biznesowych).

— W okresach świątecznych liczba zbiórek na naszej platformie, zarówno charytatywnych, jak też prywatnych, np. na prezenty, znacznie rośnie — nawet o 15-20 proc. Nie bez znaczenia jest też pogoda — jesienią i zimą, kiedy dzień jest krótki, a aura niezbyt sprzyjająca, zauważamy wzrost ruchu na platformie — mówi Tomasz Chołast.

Zrzutka.pl to jeden z portali socialfundingowych, na którym internauci mogą organizować zbiórkę pieniędzy na dowolne cele, bez jakichkolwiek obostrzeń. Za jego pośrednictwem użytkownicy zebrali już 150 mln zł — rekord padł jesienią. To dobrze wróży całej branży.

— Według naszych estymacji wartość rynku crowdfundingu wzrośnie w tym roku do około 0,7 mld zł, czyli o 140 proc. rok do roku — mówi Tomasz Chołast.

Z czego wynika fenomen zrzutek internetowych? Jego zdaniem z potrzeby dzielenia się. Mamy w sobie Świętego Mikołaja, któremu pomaga empatia.

— Analizując rynek crowdfundingu w ujęciu wartościowym, widzimy, że dominują zrzutki charytatywne. Najlepiej ten fakt obrazuje analiza największych zbiórek na zrzutka.pl. Cztery z pięciu największych to zbiórki o charakterze charytatywnym. Projekt, który dotychczas zebrał najwięcej pieniędzy od darczyńców, to „Gdzieś na szczycie góry wszyscy spotkamy się”. Udało się wówczas zgromadzić ponad 704 tys. zł dla rodziny tragicznie zmarłego na górze Nanga Parbat himalaisty Tomasza Mackiewicza — mówi Tomasz Chołast.

Potrzeba dzielenia się rośnie przed gwiazdką, ale cel nie zawsze jest godny — w sieci nie brakuje oszustów, którzy organizują zbiórki na szczytne cele, żeby wyłudzić pieniądze (pomysłodawcy zbiórek na zrzutka.pl nie są weryfikowani, na niektórych innych portalach są). Jak na nich uważać? Niestety, nie ma to recepty. Twórca zrzutka.pl zaleca po prostu… rozsądek. Ze statystycznego punktu widzenia lepiej jednak zaryzykować i pomóc, niż nic nie robić.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy