Polacy pracują jak mrówki

opublikowano: 12-09-2017, 22:00

Wydajność pracy ciągnie nasz PKB w górę wyjątkowo silnie, choć w porównaniu do unijnej średniej jest bardzo niska. To jeden z ciekawych wniosków, których dostarcza analiza struktury wzrostu w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej autorstwa GUS (publikacja „Sytuacja makroekonomiczna w Polsce w 2016 r. na tle procesów w gospodarce światowej”).

Wniosek dość nieintuicyjny, więc warto poszperać w metodologii. Punkt wyjścia stanowi dekompozycja wzrostu PKB per capita w ujęciu realnym (w cenach stałych, w walucie krajowej). PKB prezentowany w tej niecodziennej formie jest wówczas iloczynem wybranych wskaźników reprezentujących różne obszary sytuacji społeczno-gospodarczej danego kraju.

Fotolia

Poszczególne składowe mierzą: wydajność pracy, zatrudnienie, czas pracy i strukturę wiekową. Najciekawszy element w przypadku Polski to wydajność pracy, który w ubiegłym roku dorzucił najwięcej do realnego wzrostu PKB na osobę. Nie jest to przy tym schemat obserwowany w pozostałych krajach UE, gdzie odczyt PKB w górę ciągnęła najmocniej składowa dotycząca zatrudnienia (pracujący w relacji do populacji w wieku 15-64 lata). W przypadku Czech czy Węgier wkład do wzrostu gospodarczego był nawet ujemny.

Wskaźnik mierzący wydajność pracy to PKB realny podzielony przez osobogodzinę pracy osoby pracującej. Innymi słowy, w liczniku mamy PKB, w mianowniku iloczyn pracujących i czasu pracy. W podobny sposób GUS zbadał także dekompozycję różnic w poziomie wartości dodanej brutto (WDB) per capita.

Pierwsze ujęcie analizuje zmiany poszczególnych wskaźników w czasie, drugie bierze pod lupę różnice w stosunku do średniej UE. W tym drugim ujęciu wydajność pracy w Polsce wypadła słabo. W 2016 r. była niższa o 40,8 proc. od średniej unijnej. Na uwagę zasługuje to, że duża część jest rekompensowana długim czasem pracy. Z wyliczeń GUS wynika, że całkowita liczba przepracowanych godzin była w Polsce aż o 25,8 proc. wyższa niż średnio w Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane