Polacy ścigają się w Nowym Jorku

opublikowano: 18-09-2018, 22:00

Najwyższy hotel modułowy świata przypłynął do USA z Chojnic. Wkrótce ze Skawiny popłynie jeszcze wyższy.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie najwyższego hotelu modułowego na świecie (27 września), wybudowanego z elementów wyprodukowanych przez firmę Polcom z Chojnic, polska firma ze Skawiny pod Krakowem, również produkująca moduły budowlane, poinformowała o podpisaniu kontraktu na budowę jeszcze wyższego. Dwudziestopięciopiętrowy hotel dla sieci AC Hotel by Marriott przy 6 Alei w Nowym Jorku ma być oddany do użytku jesienią 2019 r. Do stycznia w Skawinie ma być wyprodukowanych 168 modułów — w pełni urządzonych pokoi hotelowych w standardzie czterogwiazdkowym wraz z łazienką. Hotel będzoe miał 96 metrów wysokości i zajmie miejsce dotychczasowego lidera wysokości — dwudziestopiętrowego hotelu sieci citizenM na Manhattanie, zbudowanego z 210 modułów przywiezionych z Chojnic.

Projekt hotelu modułowego stworzony przez pracownię Danny Forster & Architecture dla sieci AC Hotel by Marriott stanie przy 6 Alei w Nowym Jorku. Ma mierzyć 96 metrów (wizualizacja projektanta)
Zobacz więcej

Projekt hotelu modułowego stworzony przez pracownię Danny Forster & Architecture dla sieci AC Hotel by Marriott stanie przy 6 Alei w Nowym Jorku. Ma mierzyć 96 metrów (wizualizacja projektanta) Fot Danny Forster & Architecture

— Nie traktujemy tego jako wyścigu z firmą o dużo dłuższym doświadczeniu, ale jako wyraz uznania dla jakości oferowanej przez polskie firmy. Szczególnie że zamówienie pochodzi z kraju, który sam chce być liderem budownictwa modułowego — powiedziała „PB” o amerykańskim kontrakcie

Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular. Zdaniem Łukasza Słominskiego, dyrektora zarządzającego w Polcom Group, firmy z Chojnic mającej już na koncie 11 hoteli w technologii modułowej w różnych krajach, dotrzymanie warunków takiego kontraktu będzie dla młodej firmy ogromnym wyzwaniem.

— Życzymy im szczęścia. Amerykański rynek jest tak duży, że każdy znajdzie sobie na nim miejsce, ale w tej branży bardzo potrzebna jest pokora. Szczególnie przy pierwszym kontrakcie, gdy wszystkie rodzaje ryzyka związane z projektem są jedną wielką niewiadomą — mówi Łukasz Słominski.

Jako najbardziej wymagające projekty dyrektor zarządzający Polcomu wymienia wcześniejszy hotel oddany w St John’s na Nowej Funlandii w Kanadzie i obecny na wyspie Saint Thomas na Karaibach. Budynek musi mieć akredytację rządu Wysp Dziewiczych (USA), która jest bardzo restrykcyjna ze względu na warunki sejsmiczne i nawiedzające te tereny tajfuny (m.in. musi wytrzymać uderzenie wiatru wiejącego z prędkością 300 km/h).

Budownictwo modułowe polega na montażu na placu budowy modułów będących wykończonymi pod klucz lokalami. Po podłączeniu mediów stają się od razu w pełni funkcjonalnymi mieszkaniami, hotelami czy obiektami użyteczności publicznej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu