Polacy stworzyli ochronę z pancernej cieczy

MEJ
opublikowano: 18-03-2015, 17:56

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka polscy naukowcy opracowali substancję, która pod wpływem uderzenia twardnieje, zmieniając się w barierę ochronną - poinformowało WITU.

Osłona zawierająca ciecz ochronną nowego typu
Zobacz więcej

Osłona z nowego typu ochroną

Osłona zawierająca ciecz ochronną nowego typu WITU

Substancja należąca do grupy tzw. inteligentnych jest cieczą o konsystencji syropu. Pod wpływem silnego uderzenia błyskawicznie twardnieje, zestalając się. Może zostać zastosowana w systemach ochrony biernej jak kamizelki kuloodporne, osłony przeciwuderzeniowe czy odzież sportowa. Zastosowanie nowej substancji jest w tych aplikacjach tym łatwiejsze iż może ona pozwalać na opracowanie tzw. ochrony pełnej z możliwością zginania szyi, rąk i nóg co przy obecnie stosowanych rozwiązaniach z płyt ceramiczno-metalowych nie było możliwe.

Według zespołu naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi, którzy to rozwiązanie stworzyli, nowa inteligentna ciecz będzie gotowa do produkcji jeszcze przed końcem 2015 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 5 mln zł, zaś 4 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Polacy stworzyli ochronę z pancernej cieczy