Polacy tworzą inteligentną klawiaturę dla niepełnosprawnych

opublikowano: 16-01-2018, 17:55
aktualizacja: 16-01-2018, 17:57

Polski start-up w trzecim kwartale 2018 r. ma zaprezentować inteligentną klawiaturę dotykową, która ułatwi osobom niepełnosprawnym i starszym pracę i komunikowanie się.

Start-up założony w 2015 r. przez Piotra Lewandowskiego właśnie ogłosił, że pracuje nad prototypem inteligentnej klawiatury o specjalnej konstrukcji, która pozwoli na zminimalizowanie wysiłku potrzebnego do naciskania klawiszy. Ponadto oprogramowanie urządzenia oparte na sztucznej inteligencji pozwoli na zmniejszenie liczby ruchów potrzebnych do wprowadzania treści m.in. w edytorach tekstu, komunikatorach i pocztach elektronicznych. System autosugestii słów, a nawet całych zdań będzie bowiem uczył się stylu pisania użytkownika. Dodatkowym atutem jest możliwość podłączenia klawiatury do niemal każdego urządzenia za pomocą USB oraz bezprzewodowo.

Klawiatura jest pierwszym rozwiązaniem Parrot One, przy zakupie którego osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z dofinansowania PFRON.
Zobacz więcej

Klawiatura jest pierwszym rozwiązaniem Parrot One, przy zakupie którego osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z dofinansowania PFRON. ARC

Start-up chce rozpocząć sprzedaż urządzenia pod koniec 2018 r., ale jak podkreśla Piotr Lewandowski priorytetem jest jakość, więc termin ten jest uzależniony od procesu prototypowania, tworzenia pełnego software i fazy testów.

Klawiatura jest pierwszym rozwiązaniem ParrotOne, przy zakupie którego osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z dofinansowania PFRON, ale drugim, jakie powstało pod skrzydłami Lewandowskiego. 

Start-up ma już na swoim koncie aplikację mobilną w formie komunikatora, którą wciąż rozwija. Potencjał start-upu jak i samej aplikacji dostrzeżone zostały w kilku konkursach i zdobyły tytuły m.in. najlepszego projektu technologicznego w obszarze ICT i „Aplikacji bez barier 2017”. 

Oprogramowanie, które ma trafić do masowego użytkowania w trzecim kwartale 2018 r. poza szyfrowanym kanałem komunikacji, oferuje również połączenie z pozostałymi popularnymi usługami, takimi jak Gmail, Facebook, SMS. Wszystko po to, aby współpracownicy i znajomi mogli komunikować się z użytkownikami ParrotOne bez konieczności instalowania aplikacji na swoim urządzeniu. 

Podstawowa, darmowa wersja aplikacji będzie mieć również wbudowany translator, który nie tylko ułatwi tłumaczenie wypowiedzi w różnych językach, ale będzie również pełnić funkcję edukacyjną. Dodatkowym modułem dla firm i instytucji, który będą mogły dokupić, jest wtyczka B2B/B2G, która ma ułatwić obsługę zapytań klienta, komunikację z e-commerce i placówkami publicznymi.

Zarówno aplikacja, jak i klawiatura bazują na uczeniu maszynowym, a duże elementy w postaci swego rodzaju klocków, wyświetlane na ekranie ułatwiają pisanie tym, których do tej pory ograniczały m.in. wady wzroku, przykurcze, drżenie rąk czy spastyczność mięśni. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu