Polacy wolą nie myśleć o emeryturze

opublikowano: 27-03-2019, 22:00

Ponad 40 proc. młodych Polaków (w wieku 18-24 lata) rzadko lub w ogóle nie myśli o emeryturze, najczęściej z powodu odległości w czasie tego zjawiska.

57 proc. uważa, że są za młodzi i mają jeszcze dużo czasu do emerytury — wynika z badania „Życie na emeryturze — wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia. Co piąty młody ankietowany nie chce martwić się na zapas, 7 proc. nie ma czasu, żeby o tym myśleć, a 3 proc. nie myśli, bo… już podjęło działania w tym kierunku. Zbadano też opinie starszych osób (w wieku 45-64 lata). Wśród nich o emeryturze wielu również nie myśli, bo nie chce martwić się na zapas. Takiej odpowiedzi udzieliło 52 proc. ankietowanych. Co piąty nie myśli o finansach na jesień życia, bo nie ma na to czasu. Tylko 11 proc. podjęło jakieś działania w tej sprawie.

— Im szybciej zaczniemy myśleć o emeryturze, tym efektywniej zaczniemy gromadzić środki na godne życie w przyszłości. Wypłata z ZUS to tylko jedno ze źródeł finansowania naszych potrzeb na emeryturze. Polecam także inwestycje w bezpieczne instrumenty finansowe. Wystarczy odłożyć 100-200 zł miesięcznie, aby po kilkunastu latach mieć znaczącą, dodatkową gotówkę — komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

57 proc. Taki odsetek młodych Polaków uważa, że ma jeszcze czas na to, by pomyśleć o emeryturze.

52 proc. Taki odsetek starszych osób nie myśli o emeryturze, bo nie chce martwić się na zapas.

Źródło: Badanie ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej próbie 1200 Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu