Polacy wzbogacili się o 107 mld zł

opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Nasze oszczędności rosły w ubiegłym roku szybciej niż gospodarka.

W instrumentach rynku kapitałowego, na depozytach, w gotówce i w OFE Polacy zgromadzili na koniec grudnia 1,39 bln zł — o 27 mld zł więcej kwartał do kwartału i o przeszło 107 mld zł więcej rok do roku, wyliczyły Analizy Online. Dla porównania, wartość polskiego PKB na koniec 2017 r. wyniosła prawie 2 bln zł (dane Eurostatu).

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Nie jest niespodzianką, że najwięcej pieniędzy przybyło na depozytach w bankach i SKOK (19 mld zł), ale wzrost dotyczył rachunków bieżących, które są zwykle nieoprocentowane. O 4 mld zł spadły wkłady na depozytach terminowych, których oprocentowanie w największych bankach wynosi często poniżej 1 proc. Pieniądze te na obu typach rachunków de facto przynoszą straty, bo inflacja w 2017 r. była wyższa niż przeciętne oprocentowanie lokat. Jak obliczyli analitycy firmy doradczej Expander, Polacy ponieśli w ubiegłym roku 1,9 mld zł realnych strat na depozytach. W tym roku nie będzie inaczej.

— Jeśli inflacja w tym roku rzeczywiście wyniesie 2,1 proc., to znaczy, że w ujęciu realnym opłaca się zakładanie lokat z oprocentowaniem wyższym niż 2,59 proc. Stawka musi być wyższa niż inflacja, gdyż część odsetek pożera podatek od zysków kapitałowych — radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

W poszukiwaniu zysków Polacy powierzają pieniądze w zarządzanie towarzystwom funduszy inwestycyjnych. W IV kwartale detaliczne fundusze wzbogaciły się o 6,3 mld zł.

„W obliczu ujemnego realnego oprocentowania lokat bankowych i słabszego ostatniego kwartału na Giełdzie Papierów Wartościowych, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się fundusze gotówkowe i pieniężne. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wartość aktywów, głównie dzięki wysokiemu bilansowi sprzedaży, wzrosła w tym segmencie o przeszło 3,8 mld zł. W sumie na koniec 2017 roku aktywa we wszystkich krajowych funduszach sięgnęły 130 mld zł (po wyłączeniu środków pozyskanychpoprzez UFK), co oznacza wzrost o 6,3 mld zł kwartał do kwartału i przebicie historycznego maksimum z 2007 r.” — głosi raport Analiz Online.

Aktywa zgromadzone w obligacjach skarbowych wzrosły w ostatnim kwartale o 1 mld zł i wyniosły na koniec grudnia 16 mld zł, spadła natomiast wartość akcji, będących w posiadaniu Polaków. Analizy Online szacują, że z tej części portfela ubyło 0,5 mld zł z prawie 58 mld zł, notowanych na koniec września.

„Nie zmienia to faktu, że cały poprzedni rok upłynął pod znakiem dynamicznego wzrostu GPW (głównie za sprawą największych spółek publicznych) i, co za tym idzie, wyraźnego wzrostu dynamiki środków ulokowanych w akcjach przez gospodarstwa domowe (+30,6 proc.)” — dodano.

Pieniądze ulokowane w OFE to natomiast 179,5 mld zł. © Ⓟ

6,3 mld zł O tle wzrosły w czwartym kwartale 2017 r. aktywa krajowych, detalicznych funduszy inwestycyjnych.

3,8 mld zł Tyle pieniędzy trafiło do funduszy gotówkowych i pieniężnych, których popularność wciąż się utrzymuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu