Polacy za granicą nie grzeszą rozrzutnością

opublikowano: 25-06-2018, 22:00

WI kw. 2018 r. cudzoziemcy wydali w Polsce około 9,5 mld zł na zakup towarów i usług — szacuje GUS.

WI kw. 2018 r. cudzoziemcy wydali w Polsce około 9,5 mld zł na zakup towarów i usług — szacuje GUS. Polacy natomiast wydali za granicą ponad dwukrotnie mniej, bo około 4,3 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosły wydatki zarówno cudzoziemców, jak też Polaków, ale tych drugich mocniej (patrz liczby).

Spośród cudzoziemców przekraczających granicę lądową najwięcej (47,4 proc.) wydali u nas przybysze z Niemiec, z Ukrainy (19,3 proc.) i Czech (12,8 proc.). Wzmożony ruch na granicy Polska — Niemcy, przejawił się także w wartości zakupów dokonanych przez Polaków u naszych zachodnich sąsiadów (58,8 proc. z całej puli wydatków). Na drugim miejscu były Czechy (22 proc.), na trzecim — Słowacja (12,4 proc.). Cudzoziemcy najchętniej kupowali u nas towary nieżywnościowe (59 proc.). Powodzeniem cieszyły się także usługi (18 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (12 proc.), wyroby tytoniowe (9 proc.) i alkohol (2 proc.). Polacy natomiast udawali się za granicę przede wszystkim po to, aby skorzystać z usług (59 proc.). 27 proc. przeznaczyli na towary nieżywnościowe, 10 proc. na żywność i napoje bezalkoholowe, 3 proc. na alkohol i 1 proc. na wyroby tytoniowe.

1,8 proc. O tyle w ujęciu r/r wzrosły wydatki cudzoziemców na towary i usługi zakupione w Polsce w I kw. 2018 r…

5,8 proc. …a o tyle wzrosły nasze wydatki za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu