Polacy żegnają się z Kofolą

opublikowano: 20-09-2018, 22:00

Fundusz Enterprise Investors sprzedaje ostatnie akcje czeskiego producenta napojów.

Notowana na giełdzie w Pradze Kofola ČeskoSlovensko w Polsce znana jest głównie jako właściciel firmy Hoop. Największym akcjonariuszem jednego z największych w regionie wytwórców napojów jest AETOS — ma 68 proc. akcji, drugi co do wielkości, Enterprise Investors (EI), ma 12,4 proc. i chce pozbyć się swojego pakietu — Kofola poinformowała w czwartek, że fundusz oczekuje po 255 CZK za walor (aktualny kurs jest o kilka procent wyższy). Zbycie tych akcji będzie oznaczać wzrost free float do ok. 27 proc.

EI jeszcze kilkanaście miesięcy temu był posiadaczem aż 37,3 proc. akcji Kofoli. Stopniowo pozbywał się jednak papierów. Najpierw — w czerwcu 2017 r. — zmniejszył udziały do ok. 21 proc., a potem — już w tym roku — do ok. 12,4 proc. Walory sprzedał wtedy po 270 CZK za sztukę. Trafiły one w ręce założycieli Kofoli. EI uzyskał z transakcji wpływ brutto wysokości ponad 40 mln EUR. Teraz chce definitywnego rozwodu.

Także Kofola może wkrótce pożegnać się z Polską. Kilka miesięcy temu jej szefowie stwierdzili, że jeśli sprzedaż nad Wisłą nie poprawi się przed końcem tego roku, przyjdzie czas na rozstanie.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu