Polak ma, to oszczędza

opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Trzy czwarte Polaków, ankietowanych przez Deutsche Bank, przyznało się, że oszczędza z myślą o budowaniu kapitału na przyszłość.

Trzy czwarte Polaków, ankietowanych przez Deutsche Bank, przyznało się, że oszczędza z myślą o budowaniu kapitału na przyszłość. A jest z czego odkładać, bo według danych NBP, na koniec 2017 r. Polacy mieli 2 bln zł wolnych zasobów — o 114 mld zł więcej niż rok wcześniej. Wciąż jednak znaczna część pieniędzy nie pracuje — w gotówce i na bieżących nieoprocentowanych kontach bankowych Polacy ulokowali aż 631 mld zł.

Nie jest zaskoczeniem, że skłonność do oszczędzania zwiększa się wraz z wysokością zarobków. W gronie Polaków, na których konto co miesiąc wpływa ponad 7 tys. zł, nadwyżki finansowe odkłada prawie 90 proc. Ich preferencje bywają odmienne niż osób o niższych dochodach — dotyczy to zwłaszcza bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak fundusze (do inwestowania w nie przyznaje się 8,3 proc. zamożnych), indywidualne konta emerytalne, a także akcje i programy oszczędnościowe. Co ciekawe, te ostatnie są znacznie popularniejsze niż inwestowanie na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polak ma, to oszczędza