Polak nieefektywnie pomnaża pieniądze

opublikowano: 25-07-2018, 22:00

Większość osób oszczędza bez planu, mogłaby zarobić więcej, bo mimo że wybiera produkty uważane za bezpieczne, to nie zważa na ich rzeczywistą opłacalność.

W decyzjach finansowych Polak kieruje się przede wszystkim przekonaniami, a nie obiektywną wiedzą — wynika z badania, przeprowadzonego na zalecenie BGŻ Optima. Preferujemy aktywa materialne (jak np. mieszkania), trudno osiągalne ze względu na próg wejścia, unikamy natomiast rozwiązań z rynku finansowego. Słowo „inwestycja” kojarzy się jednoznacznie z ryzykiem, którego Polacy unikają jak ognia. Na podstawie badania bank podzielił respondentów na cztery grupy, które charakteryzują określone typy zachowań i postaw wobec oszczędzania.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Najwięcej jest „ustatkowanych” (32 proc.), czyli osób dość zaawansowanych wiekowo, które mają dobrą sytuację materialną i spore, regularnie gromadzone oszczędności, które od czasu są inwestowane. Osoby te są zainteresowane długoterminowym oszczędzaniem, a zdecydowana większość pozostaje przy bezpiecznych strategiach inwestycyjnych. Co czwarty z „ustatkowanych” uważa, że potrzeba aż 150 tys. zł, by czuć się komfortowo. 50 tys. zł to natomiast kwota, która dałaby poczucie bezpieczeństwa osobom z drugiej grupy, którą określono jako „żyjący w świecie mitów”. W grupie tej przeważają kobiety, a 77 proc. nigdy nie inwestowało — także dlatego, że mało zarabia i nie ma odpowiedniej wiedzy. 21 proc. badanych to osoby „zagubione”. To głównie mieszkańcy wsi i małych miast, które osiągają relatywnie najniższe dochody (56 proc. — do 3 tys. zł) i oszczędności (40 proc. do 5 tys. zł).

Osoby te zwykle oszczędzają na krótkoterminowe cele, a do inwestycji ośmieliłby je duży zastrzyk gotówki i możliwość szybkiego wycofania pieniędzy. Aż 64 proc. tych osób nigdy nie inwestowało. Najlepiej na rynku finansowym czują się „poszukiwacze wrażeń”, grupa, która jest najmniej liczna (18 proc.) i relatywnie najmłodsza (56 proc. ma poniżej 40 lat). To osoby zarabiające stosunkowo dobrze, połowa inwestuje od czasu do czasu, a 18 proc. — regularnie. Co dziesiąty „poszukiwacz” odłożył więcej niż 150 tys. zł, a osoby te dość wysoko oceniają poziom wiedzy o oszczędzaniu i inwestowaniu. Badanie zrealizowano na 1 tys. osób we wrześniu 2017 r. Objęte zostały nim osoby o miesięcznym dochodzie netto powyżej 1,5 tys. zł w wieku 25-65 lat, które mają co najmniej 1 tys. zł oszczędności w dowolnej formie (także w gotówce).

80 proc. Tylu spośród oszczędzających, zaliczonych do grupy „ustatkowanych”, pozostaje przy bezpiecznych strategiach inwestycyjnych.

64 proc. Tylu spośród zaliczonych do grupy „zagubionych” nigdy nie inwestowało.

54 proc. Dla ponad połowy z „zagubionych” przyczyna braku zainteresowania inwestowaniem jest prozaiczna — nie mają wolnych środków. Ale 43 proc. przyznaje się do braku wiedzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu