Polenergia płaci więcej z PEP

opublikowano: 24-09-2012, 00:00

By przekonać fundusze spółka Jana Kulczyka podniosła cenę w wezwaniu na producenta zielonej energii.

31,97 mln zł wytargowały fundusze, głównie Generali OFE, z Polenergią, spółką z grupy Jana Kulczyka, która wezwała do sprzedaży akcji Polish Energy Partners (PEP). Pierwotnie Polenergia zaproponowała 31,5 zł za akcję. W piątkowy wieczór podniosła ją do 33 zł. Nowa cena jest o 5,8 proc. wyższa od piątkowego zamknięcia. Czy to wystarczy by przekonać fundusze.

— Przeanalizujemy ten fakt. To oczywiste, że poprzednia cena w wezwaniu nie była atrakcyjna— mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali OFE, które kontroluje ponad 18 proc. akcji PEP. O powodzeniu wezwania zdecydują instytucje finansowe. Oprócz Generali, pakiet ponad 10 proc. mają ING OFE, Aviva OFE i Pioneer Pekao Investment Management, 5 proc. ma Aviva Investors. Większość akcji fundusze kupowały taniej niż cena w wezwaniu, ale jednocześnie wyceny analityków dla PEP są wyższe.

Zapisy w wezwaniu są przyjmowane do 26 września. PEP to jedna z największych w Polsce firm zajmujących się energetyką odnawialną. Specjalizuje się w projektach wiatrowych, biomasowych i kogeneracyjnych. W 2011 r. zarobiła na czysto 70 mln zł. Spółką interesowało się wielu inwestorów m.in. PGE, ale to Polenergia okazała się najszybsza.

Polenergia zawiaduje energetycznym pionem Kulczyk Investments. Jest właścicielem Elektrociepłowni Nowa Sarzyna (nowoczesna elektrociepłownia gazowa), Elektrowni Północ (projekt zakładający budowę dwóch bloków węglowych po 1000 MW każdy), Polenergii Dystrybucja (dystrybucja i sprzedaż prądu), Polenergii Biogaz (biogazownie przemysłowe), Polenergii Kogeneracja (instalacje kogeneracyjne), Polenergii Wiatr (projekty na Bałtyku) oraz KI Trading (obrót energią).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu