Policja da pół miliarda na informatykę

Mariusz Zielke
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

Ruszają duże przetargi na modernizację policyjnych systemów informatycznych. To gratka dla firm.

Ruszają duże przetargi na modernizację policyjnych systemów informatycznych. To gratka dla firm.

Komenda Główna Policji (KGP) ogłosiła przetarg na zakup scentralizowanego systemu wspomagającego obsługę policji (SWOP — system klasy ERP). Ten bardzo ważny projekt odkładany był latami z braku pieniędzy. Może wreszcie ruszyć dzięki ustawie o modernizacji służb: policji, straży pożarnej i granicznej.

Przetarg za 30-40 mln zł to dopiero początek modernizacji, bo policja wkrótce powinna ogłosić zamówienia na systemy wspomagania dowodzenia i inne rozwiązania za łączną kwotę 500 mln zł. Szykuje się ostre starcie firm IT, bo w ostatnich latach dużych przetargów było bardzo mało.

Prestiżowe i zyskowne

SWOP to system wcześniej znany jako system wspomagania logistyki policji. Od kilku lat mundurowi próbowali wybrać jego dostawcę w przetargach, ale te padały w atmo-sferze skandali. Firmy mówiły o problemie w wycenie prac: system powinien kosztować 60 mln zł, ale policja miała na niego tylko 20 mln zł. Teraz na modernizację systemów i zakup sprzętu informatycznego ma zagwarantowane w budżecie państwa ponad 500 mln zł.

67 mln zł z tej kwoty powinno zostać wydane do końca 2007 r., a po 216 mln zł w latach 2008 i 2009. Według informacji „PB”, wydatki na SWOP szacuje się od 30 do 40 mln zł, ale ta kwota może się zmienić. W ocenie ofert duże znaczenie będzie miała nie tylko cena rozwiązania (30 proc. oceny oferty), ale także późniejsze koszty utrzymania systemu (40 proc.). Zamówienie zostało rozpisane w ramach procedury tzw. dialogu konkurencyjnego: KGP zaprosi do złożenia ostatecznych ofert pięć firm, które przyślą wnioski o udział w postępowaniu.

— Będzie to jeden z najciekawszych przetargów informatycznych ostatnich lat. Zamówienie jest nie tylko bardzo prestiżowe, ale też wartościowe, bo daje szansę na kolejne kontrakty na obsługę i serwis — ocenia jeden z możliwych wykonawców.

W przetargu rywalizować będą na pewno firmy z grup Prokomu, Sygnity i Comarchu, a także wielkie międzynarodowe koncerny HP i IBM.

Miliony za dowodzenie

Te same firmy staną zapewne także do walki w znacznie większym przetargu na budowę systemów wspomagania dowodzenia, które mają działać w największych miastach (w niektórych już są) i łączyć się z KGP.

— Logistyka i systemy wspomagania dowodzenia to największe projekty w policji, ale sporo pieniędzy pójdzie także na zakup sprzętu i mniejszych rozwiązań — mówi jeden z przyszłych oferentów.

Na teleinformatykę sporo pieniędzy wydadzą także Straż Graniczna i straż pożarna. Pogranicznicy mają zagwarantowane na to prawie 190 mln zł, a strażacy blisko 130 mln zł. Może to oznaczać, że bliskie jest wznowienie informatyzacji sektora publicznego. Opóźnienia projektów i brak dużych, wcześniej zapowiadanych przetargów były wymieniane jako główne przyczyny słabych wyników giełdowych spółek IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu