Policja kasuje, firmy protestują

Mariusz Zielke
opublikowano: 16-02-2009, 00:00

Oferenci żądają wznowienia przetargu na zakup komputerowych testów psychologicznych, który policja unieważniła z powodu cięć.

Oferenci żądają wznowienia przetargu na zakup komputerowych testów psychologicznych, który policja unieważniła z powodu cięć.

Konsorcjum firm NetLine, Alta i Young Digital Planet oprotestowało decyzję Komendy Głównej Policji (KGP) o unieważnieniu przetargu na zakup komputerowego systemu testów psychologicznych. To narzędzie oceny kandydatów na policjantów. Zdaniem firm decyzja o unieważnieniu przetargu była pochopna, bo system i tak trzeba kupić, a konkurs był na ostatnim etapie oceny. Dodają, że policja zastosowała niewłaściwą podstawę prawną do unieważnienia, więc nie jest ono skuteczne.

— Przetarg trwał kilka miesięcy i był na ostatnim etapie, tuż przed wyborem zwycięzcy i podpisaniem umowy — mówi przedstawiciel konsorcjum.

Policjanci nie komentują sprawy. Nieoficjalnie powiedziano nam, że testy nie są tak ważne jak paliwo lub broń. Firmy dostarczające narzędzia do oceny psychicznej tłumaczą, że właściwa ocena kandydatów na policjantów będzie skutkować lepszymi kadrami, co przełoży się na bezpieczeństwo.

"Jakość doboru kandydatów do służby w policji stanowi interes publiczny najwyższej wagi. Nie da się przeliczyć na pieniądze zdrowia i życia policjantów i osób, o których bezpieczeństwo dbają. Może ono być zagrożone w wyniku naboru do policji ludzi o nieodpowiednich predyspozycjach psychologicznych, m.in. niestabilnych emocjonalnie, nieodpornych na stres, skłonnych do podejmowania działań ryzykownych i niebezpiecznych" — apelują firmy w proteście.

Informują, że system przyniesie też oszczędność kosztów oraz zapewni właściwą ochronę danych osobowych. Ta ochrona — według audytorów policyjnych — szwankuje w obecnym systemie.

2

mln zł Tyle miał kosztować system testów psychologicznych wraz ze sprzętem.

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Policja kasuje, firmy protestują