Policja nie ma szczęścia do kamer

opublikowano: 16-12-2019, 22:00

Z dwóch przetargów na kamery nasobne komendzie głównej nie udało się rozstrzygnąć żadnego, a pieniądze miała wyd ać w tym roku.

Komenda Główna Policji (KGP), która od lipca prowadziła przetarg na dostawę kamer dla policjantów z budżetem blisko 13 mln zł, zdecydowała po raz kolejny o jego unieważnieniu. Przypomnijmy, że po raz pierwszy unieważniła postępowanie w październiku, odrzuciwszy wszystkie oferty (część ze względu na negatywne wyniki testów).

Od decyzji odwołało się konsorcjum Integrale IT i wygrało w Krajowej Izbie Odwoławczej (KIO), która nakazała Policji jej anulowanie. KGP wezwała spółkę do powtórzenia testów weryfikacyjnych, a po kolejnym odwołaniu, znów rozstrzygniętym przez KIO na korzyść dostawcy, unieważniła postępowanie. Powołała się przy tym na wyrok izby dotyczący drugiego przetargu na kamery, którego… w ogóle nie powinna była ogłosić, bo pierwszy był nierozstrzygnięty.

Drugi przetarg Policja rozpoczęła w październiku, nie czekając na prawomocne unieważnienie pierwszego. Ofertę złożyła tylko warszawska Enigma, Comarch natomiast złożył odwołanie. Ponownie nie czekając na wyrok, KGP otworzyła jedyną ofertę. KIO uznała tymczasem, że niektóre zarzuty krakowskiej spółki są słuszne, więc drugi przetarg musiał zostać unieważniony. Argumenty izby Policja wykorzystała do… unieważnienia pierwszego.

„(…) z uwagi na tożsamość zakwestionowanych postanowień SIWZ [specyfikacji istotnychwarunków zamówienia — red.] zasadne jest uznanie, że wskazane naruszenia występują w przedmiotowym postępowaniu. Tym samym należy uznać, iż warunki przeprowadzenia testów zostały opisane z naruszeniem art. 29 ust. 1 ustawy PZP [Prawo zamówień publicznych — red.]” — czytamy w uzasadnieniu KGP.

Nie wiadomo, czy kolejna decyzja o unieważnieniu zakończy czeski film, a właściwie serial o zakupie kamer dla policjantów, gdyż konsorcjum Integrale IT przysługuje… odwołanie od decyzji zamawiającego. KGP informowała wcześniej, że zakup kamer finansowany jest z programu modernizacji Policji, a pieniądze muszą zostać wydane do końca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane