Czytasz dzięki

Policja zatrzymała prezesa Property Lease Fund

opublikowano: 18-03-2019, 22:00

Marcina P. zatrzymali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału dochodzeniowego i przestępczości gospodarczej. Firma nie wykupiła obligacji.

W niedzielę wieczorem policja zatrzymała Marcina P., prezesa poznańskiej spółki Property Lease Fund (PFL — wcześniej Leasing-Experts), o czym pierwszy poinformował portal Money.pl.

— O szczegółach i efektach czynności procesowych, również o ewentualnych zarzutach, będziemy informowali we wtorek — mówi prokurator Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Nie udało nam się uzyskać komentarza PFL — telefonu podanego na stronie spółki nikt nie odbiera, a na mejle nie odpowiada.

PFL to fundusz zajmujący się leasingiem nieruchomości komercyjnych do 5 mln zł. Spółka kierowała ofertę do małych i średnich przedsiębiorców. Firma działa na rynku od 2010 r. (do 2015 r. pod nazwą Leasing-Experts) — również w modelu franczyzowym, w którym zbudowała sieć 85 oddziałów na terenie całej Polski. Większościowym udziałowcem jest Marcin P. Problemy finansowe funduszu wypłynęły wiosną 2016 r., gdy tuż przed terminem wykupu obligacji złożył do sądu wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Sąd nie zatwierdził jednak zaproponowanego przez firmę układu, uznał jego warunki za niekorzystne. W maju 2018 r. Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła obrót akcjami PFL w czerwcu 2017 r. Powodem było nieprzekazanie raportu rocznego za 2016 r. Jak informuje portal Obligacje.pl, PFL nie spłacił czterech serii obligacji na łączną kwotę 12,2 mln zł.

„Trzy z nich, warte w sumie 9,2 mln zł, obecnie spłacane są z zastawu na wierzytelnościach leasingowych, które zostały przejęte od spółki przez administratora zabezpieczenia. Dotychczas obligatariuszom wypłacono 2,42 mln zł, czyli około 26,3 proc. nominału długu, którego termin spłaty minął jeszcze w 2016 r.” — podają Obligacje.pl, które w lipcu 2016 r. poinformowały o złożeniu przez jednego z obligatariuszy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marcina P.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane