Policje państw UE będą mogły dzielić się danymi o DNA

12-06-2007, 13:28

Policje 27 krajów Unii Europejskiej będą mogły stworzyć bazę wymiany danych na temat DNA czy cyfrowych zapisów odcisków palców - uzgodnili we wtorek ministrowie spraw wewnętrznych państw UE.

Chodzi o rozciągnięcie na wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej podpisanego w maju 2005 roku przez siedem państw (Niemcy, Francję, Belgię, Hiszpanię, Luksemburg, Holandię i Austrię) tzw. traktatu z Pruem (miasto w Niemczech) o wymianie informacji policyjnych. Traktat pozwala sygnatariuszom na bezpośredni dostęp do zasobów danych o DNA i danych daktyloskopijnych innego kraju w celu poszukiwania sprawcy przestępstwa.

Jeśli okaże się, że w przeszukiwanych zasobach są dane o DNA lub odciski palców poszukiwanej osoby, wówczas kraje przekazują sobie informacje o tej osobie (np. jej nazwisko, adres) w ramach pomocy sądowej.

Wpisanie traktatu z Pruem do prawa unijnego było jednym z priorytetów sześciomiesięcznego niemieckiego przewodnictwa w Unii.

Na spotkaniu w Luksemburgu Polskę reprezentował minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Policje państw UE będą mogły dzielić się danymi o DNA